Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Öksürüğün en büyük sebebi sigara

15.06.2021
24

Öksürüğün en büyük sebebinin sigara olduğunu belirten uzmanlar, sigara içmediği halde sebepsiz öksürenlerin ise solunum enfeksiyonuna tutulmuş olabileceğine dikkati çektiler. Sigara içenlerin öksürmesine sigara dumanında bulanan …

Öksürüğün en büyük sebebinin sigara olduğunu belirten uzmanlar, sigara içmediği halde sebepsiz öksürenlerin ise solunum enfeksiyonuna tutulmuş olabileceğine dikkati çektiler.

Sigara içenlerin öksürmesine sigara dumanında bulanan bir çok zehirli kimyevi maddenin yol açtığını belirten uzmanlar, bu vaziyetten kurtulmanın tek yolunun sigarayı vazgeçmek olduğunu kaydoldular.

Derlenen bilgilere göre, sigara içenler daha çok öksürüyor, sigara içmediği ya da sigara içilen civarda bulunmadığı halde öksürenleri ise solunum enfeksiyonu hastalığı bekliyor.

Sigara içenlerin kuru ve kesik kesik veya balgam çıkararak öksürdüğünü, bu gidişatın sabah uyandığında daha da şiddetlendiğini ifade eden uzmanlar, tek çözümün sigaradan kurtulmak olduğunun altını çizdiler.

Ateşi 39 akarsucunun üzerinde balgam çıkararak öksürenlerin gidişatları daha makûsa gitmeden hekime müracaat etmeleri ihtarında bulunan uzmanlar, “Balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve ateşiniz 39 derece üzerinde. Çok bitkinsiniz, adaleleriniz ağrıyor ve kendinizi günlük faaliyetlerinizi yapamayacak kadar hasta seziyorsunuz. Beyaz balgam genellikle seyrini izlemeniz gereken ama kendiliğindene rehabilitasyon usulleriyle rahatlatabileceğiniz viral enfeksiyona işaret eder. Yeşil veya pas rengi balgam çoğu defa bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir ve antibiybitkiik gerektirir. Hekime müracaat etilmesinde büyük verim vardır” biçiminde konuştu.

ÖKSÜRÜĞE KARŞI ALINACAK TEMKİNLER
Uzmanlar, ciddiye alınmadığı takdirde ciddi meseleler doğurabilecek öksürüğe karşı şu tekliflerde bulunuyor:

“Öksürürken çıkan balgamı gece uykusu dışında yutmayın. Buğu veya sıcak duş balgamı inceltir ve rahat öksürmeyi sağlar. İçinde balgam söktürücü olan ve reçeteyle satılan bir ilacı deneyin, ama şayet çok balgam çıkartan aralıksız ya da kronik bir öksürüğünüz ya da astımınız varsa, balgam söktürücü kullanmayın bol akışkan için. Kuru ve kesik öksürükte boğaz pastili veya reçeteyle satılan bir öksürük ilacını sınayabilirsiniz, ancak başka ilaçlar kullanıyorsanız, kesinlikle hekime müracaat etin. Sıcak su, çay veya limonataya katılmış balı da sınayabilirsiniz. Burun akıntısı boğazınızda tahrişe yol açtığı için öksürüyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlar ya da antihistaminler balgamı kurutabilir. 19 yaşından ufaklara aspirin vermeyin. Reye belirtiyi sınan ender, ama ciddi bir meseleye yol açabilir. Ateş veya ağrı vaziyetlerinde ağrı kesiciler verin. Soğuk algınlığı bulguları yokken çocuğun ani ve şiddetli öksürmesi burnuna minik bir kıymık veya cisim kaçmış olduğunu gösterir. Acil destek isteyin. Tıkanma soluk alıp vermede güçlük sürükleme minik bebeklerde bayağı bir şey olmasına karşın aralıksız öksürük pek görülmez. Şayet çocuğunuz 3 aylıktan ufaksa, hekime müracaat etin. Şayet çocuğunuz boğuk, ulur gibi öksürüyor ve bu geceleri şiddetleniyorsa, çocuklarda sık görülen solunum yolu iltihaplanması mevzubahisi olabilir”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.