Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Olağan metotların çıkmazı

29.04.2021
24
Olağan metotların çıkmazı

Kiloluluk rehabilitasyonunda olağan metotlar beklenen neticeyi vermedi. Mevzu ile alakalı doktorlardan Stunkard daha 1959 senesinde “Kiloluların çoğu rehabilitasyonu kabul etmez. Edenlerin çoğu kilo vermez. Verenlerin …

Kiloluluk rehabilitasyonunda olağan metotlar beklenen neticeyi vermedi. Mevzu ile alakalı doktorlardan Stunkard daha 1959 senesinde “Kiloluların çoğu rehabilitasyonu kabul etmez. Edenlerin çoğu kilo vermez. Verenlerin çoğu da tekerrür geri alır.” derken bu aslı dile getirmiştir.

Şeker
Arıtılmış şeker imali 17. yy’da başladı. Pancar ve şeker kamışından şeker imali ise 18. yy’da başlıadı ve o gün bugündür, tadıyla ve yapılan nefis gıdalarla insanları büyülemeye devam ediyor. Dünyada beyaz şeker imali ve kullanımı çoğaldıkça kiloluluk ve şeker hastalığı da çoğalıyor.

Şeker bombası patates
16. yy’da domuzların beslenmesi ve yağ tulumu haline gelmesi için üretilen patates bugün sofralarımızın bırakılmaz besini. Patatesin glîsemik endeksi beyaz şekere yakın, mineral ve vitamin açısından gıda kıymeti oldukça düşük. Kabuğunun ceddilmesi ve özel pişirilme teknikleri ile adeta bir şeker bombası haline gelen patates, kiloluluğun bu kadar yaygınlaşmasından baş mesullerden biridir.

İşlenmiş arıtılmış buğday
Geçmişte insanlar buğdayı tabiattan yetiştiği biçimle harcarlardı. Lezzetli, vitamin, mineral ve yapıt elementler bakımından oldukça zengin olan esmer ekmek bolca harcanırdı.

Bugün buğday rafineri harekâtına tâbi yakalanarak en bedelli kısımları olan kabuğu ve kepeğinden dağılıyor. Esmer ve kepekli haliyle kan şekerini fazla yükseltmeyen buğday işlendikten sonra sanki beyaz bir zehir haline geliyor. Bolca harcanan makarna, pizza, sandviç, pasta gibi mahsuller beyaz undan yapılıyor. Bunları bol ve neşeyle harcayarak şişmanlıyoruz. Fast food ve hamburger cinsi süratli ve ayak üstü beslenmede bolca beyaz un kullanılıyor. Batı ülkelerinde bu stil beslenme kiloluluğun en ehemmiyetli nedeni. Hamburger kültürüne tepkiler her geçen gün çoğalıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.