Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Östrojen Rehabilitasyonu Ve Yumutalık Kanseri

30.03.2021
69
Östrojen Rehabilitasyonu Ve Yumutalık Kanseri

Östrojen rehabilitasyonu yumurtalık kanseri tehlikesini artırabiliyor.

Uzmanlar, hormon rehabilitasyonu olmak isteyen bayanların hekimleriyle konuşarak, rehabilitasyonun verimli olup olmayacağına beraber karar vermeleri gerektiğine işaret ediyor.

Amerikan Milli Kanser Enstitüsü uzmanları, yaptıkları geniş kapsamlı bir araştırmada, östrojen rehabilitasyonunun yumurtalık kanseri tehlikesini artırabildiğini saptadı.

Menopoz sonrası östrojen rehabilitasyonu uygulanan 44 bin 241 bayan kobayı 20 sene zamanla izleyen Amerikan Milli Kanser Enstitüsü uzmanları, elde ettikleri neticeleri, menopozdan sonra östrojen rehabilitasyonu almayan bayanlarla karşılaştırdı. Araştırma sonunda, östrojen rehabilitasyonu alan bayanlarda yumurtalık kanseri tehlikesinin yüzde 60 çoğaldığı saptandı. Analistler, 10 sene veya daha fazla östrojen rehabilitasyonu uygulayan bayanların, östrojen rehabilitasyonu uygulamayan bayanlara göre yüksek oranda yumurtalık kanseri tehlikeyi taşıdıklarını tanımladı. Rehabilitasyonun 10. senesinden sonraki 8 senede yumurtalık kanseri tehlikesini yüzde 80 oranında artırabildiği, 20 senenin üzerinde östrojen rehabilitasyonu alan bayanlarda ise yumurtalık kanseri tehlikesinin, östrojen rehabilitasyonu almayan bayanlara göre yüzde 220 çoğalabildiği kaydedildi.

Doğal bir hormon olan östrojenin gerçeğinde yumurtalık tarafından salgılandığı öğreniliyor. Menopoz sonrası, yumurtalıkların salgıladığı östrojen ve progesteron hormonu oranında eksilmenin olduğu, menopoz vaktinin genelde 45-55 yaşları arasında bitirilmesinden sonra yumurtalığın sıradan olarak hormon salgılayabildiği belirtildi.

HORMON TERAPİSİ 1940’LI SENELERDE BAŞLADI

1940’lı senelerde bayanların östrojen rehabilitasyonuna başladıklarına dikkat toplayan uzmanlar, 1970’li senelerde östrojen hormonu aşırısının bayanlarda rahim kanserine yol açtığının tespit etildiğini belirtti.

Östrojen rehabilitasyonunun kansere yol açtığının tespit etilmesi üzerine, hekimler menopoz sonrası bayanlara progestin hormonunun yanı gizeme çok düşük dozda östrojen rehabilitasyonu uygulayarak, kombinasyon rehabilitasyonu sınadı. Östrojen rahim boynu kanseri tehlikesini artırırken, progesteron hormonunun sentetik versiyonu olan progestin-östrojen kombinasyonunun rahim boynu kanseri tehlikesini indirebildiği belirlendi.

Araştırmada, östrojen-progestin kombinasyonunun, menopoz sonrası bayanlarda yumurtalık kanseri tehlikesini tırmandırdığına ait belirtiler elde edilmedi. Kombinasyon rehabilitasyon kullanan bayanların yalnızca 4’şanda yumurtalık kanserinin görüldüğü açıkladı.

Önceki araştırmalarda hormon rehabilitasyonunun, osteoporosis ve kalp hastalığı tehlikesini indirebildiği saptandı. Uzmanlar, yeni ve kapsamlı araştırmada ise hormon rehabilitasyonunun meme kanseri, koroner kalp hastalıkları, inme, akciğerlerde ve bacaklarda kan pıhtılaşmasına yol açabildiğini, bu vaziyetin 5,2 sene östrojen-progestin rehabilitasyonu kullanan kobaylarda da alana gelebildiğini açıkladı.

Analistler, hormon rehabilitasyonunun uzun yarıyılda veriminden çok hasar verdiğini belirtiyor.

Yeni araştırmalarda, rahmini aldıran bayanlarda hormon rehabilitasyonunun uzun yarıyılda ne gibi tesirler ortaya koyacağı araştırılacak. Uzmanlar, hormon rehabilitasyonu olmak isteyen bayanların hekimleriyle konuşarak, rehabilitasyonun verimli olup olmayacağına beraber karar vermeleri gerektiğine işaret ediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.