Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pak konut astımı tetikliyor

28.04.2021
26

Avustralya’da yapılan bir araştırma, konut pakliğinde kullanılan paklik malzemelerinin çocuklarda astım tehlikesini çoğaldırdığını ortaya çıkardı. Cutrin Teknik Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, paklikte kullanılan toz deterjanlar, çocukların …

Avustralya’da yapılan bir araştırma, konut pakliğinde kullanılan paklik malzemelerinin çocuklarda astım tehlikesini çoğaldırdığını ortaya çıkardı.

Cutrin Teknik Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, paklikte kullanılan toz deterjanlar, çocukların astıma tutulma tehlikesini 4 kat artırıyor. Tahlilciler, bu emelle piyasada satılan 192 çeşit uçucu özellik taşıyan organik katkılı paklik mahsulünü araştırdı ve deneyler neticesinde bu mahsullerin 88′inin astım hastalığına yol açabileceğine tespit etti.

Tahlilciler, bu mahsullerin kansere neden olup olmadığını da test etti. Bilim adamları, bu mahsullerin bir haylisinde maden kömürü katranından elde edilen ve acele yanan renksiz bir akışkan olan ‘benzen’ maddesine tesadüftü. Akciğer kanserine de neden olan bu maddeyi kapsayan mahsullerin astımı 3 kat daha fazla tetiklediğini tanımlayan tahlilciler, benzen kapsayan paklik mahsullerini kullanmamak mevzusunda ebeveynleri uyardı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.