Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Paradokslu ve kafa karıştırıcı kanser araştırmalarını kavramak

28.04.2021
28
Paradokslu ve kafa karıştırıcı kanser araştırmalarını kavramak

Çin Projesi, Boston’da yapılan Hemşire Araştırmasının belirti­larını açıklamamıza da takviyeci olmaktadır. Bu araştırmada, yağ alımını eksilten Amerikalı bayanların göğüs kanseri tehlike­lerinin eksilmediği görülmüştür. Öncelikle, az …

Çin Projesi, Boston’da yapılan Hemşire Araştırmasının belirti­larını açıklamamıza da takviyeci olmaktadır. Bu araştırmada, yağ alımını eksilten Amerikalı bayanların göğüs kanseri tehlike­lerinin eksilmediği görülmüştür. Öncelikle, az yağlı perhiz uy­gulayanlar, kalorilerinin yüzde 29′unu yağlardan almışlardır. Bu benim standartlarıma göre hala çok yağlı bir perhizdir ve Çin’de en çok yağ yiyen gruptakinden dahi yüksek bir orandır. Bu, günde üç kutu sigaradan iki kutu sigaraya inip, akciğer kanseri tehlikesinde ehemmiyetli bir eksilme beklemeye eş. Bu arada, Çin’de en az yağ harcayan ve perhizleri tamamen nebatlar­den oluşan grup, kalorilerinin yüzde 6′sını yağdan alırken, en fazla yağ alan grup kalorilerinin yüzde 24′şöhreti yağdan alıyordu.

İkinci olarak, Hemşireler Araştırması’nda daha az yağ ye­diklerini rapor eden bayanlar, hakikatinde çok yağlı perhiz grubundakilerle aynı ölçüde ya da daha fazla hayvansal protein harcıyorlardı ve arıtılmış edilmemiş nebatsal besin tüketimleri çoğalmamıştı. Çin’de az yağ harcayan grubun yediği işlenmiş yiye­cek ölçüyü, bizim Amerika’da yediğimiz ölçülerin yanına dahi yanaşmıyordu. Kanser oranlarının o kadar düşük olması­nın tek sebebi perhizlerinin az yağlı olması ve az hayvansal protein kapsaması değil, aynı zamanda, Amerikalılardan değişik olarak, bol ölçüde sebze harcamalarıydı.

Çin Projesi’nden elde edilen belirtilere bu kadar hürmet du­yulmasının sebebi, Batı’daki cemiyetler üzerinde yapılan çalış­maların pek kesin neticeler vermemesidir. Bu araştırmalarda genellikle yaşamlarının ileriki yarıyıllarında perhizlerinde bazı ılımlı farklılıklar yapmış olan erişkinler araştırılır; tam kobaylar gıdasal tesirin en fazla olduğu yaşları geçmişlerdir. Göğüs ve prostat kanseri gibi bazı kanserler, yaşamımızın erken yarıyıllarında, özellikle ergenlik çağı evvelinde ve sonrasında nasıl yediğimizle eforlu bir şekilde ilişkilidirler.

Çin Projesi’ndeki analistler, yalnızca tek bir tip kanseri değil, birkaç hastalığı araştırdıktan sonra şu neticeye varmış­lardır: “Hastalıkların önlenmesinde, nebatsal besinlerin artı­rılmasının ve hayvansal mahsullerin eksiltilmesinin bir hududu yok­tur. Bu belirtiler, hayvansal kaynaklı besinlerin çok küçük ölçülerde alımının dahi plazma kolesterol konsantrasyo­nunda ehemmiyetli çoğalışlara yol açtığını ve bunların da kronik dejeneratif hastalıktan dolayı vefat oranlarında ehemmiyetli çoğalış­lara neden olduğunu ortaya koymaktadır. Öteki bir deyişle, düşük kolesterol seviyesi olan topluluklar yalnızca düşük kalp krizi oranlarına değil, düşük kanser oranlarına da sahiptirler.

Bu araştırmadan çıkarılacak netice şudur: Amerikalılar bes­lenmelerine dikkat etmemeye devam ettikleri sürece bunun sonuçlarına sabredeceklerdir. Yalnızca minik farklılıklar yapa­rak ehemmiyetli oranda hastalıklardan korunacağınızı da ummayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.