Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Parmak boyu saldırganlığı tanımlıyor

29.04.2021
30

Kanadalı bilim adamları, erkeklerin ne kadar saldırgan olduklarını parmaklarının uzunluğuna bakarak tanımlamanın olası olduğunu korunuyor. Alberta Üniversitesi uzmanlarına göre yüzük parmağı işaret parmağına göre ne kadar …

Kanadalı bilim adamları, erkeklerin ne kadar saldırgan olduklarını parmaklarının uzunluğuna bakarak tanımlamanın olası olduğunu korunuyor.

Alberta Üniversitesi uzmanlarına göre yüzük parmağı işaret parmağına göre ne kadar kısaysa, bireyin fevri olması, şiddete meyil göstermesi olasılığı o kadar çoğalıyor. 300 bireyin parmaklarını araştıran uzmanlar, belirtilerinin yalnızca fiziksel şiddeti içerdiğinin laflı çıkışlar ya da aksi tutumlar için bir gösterge oluşturmadığının altını çiziyor. Biyolojik Psikoloji Mecmuası’nde yayımlanan araştırmaya göre, bu vakanın esasında ana rahminde ne kadar testosteron hormonu bulunduğu uyuyor. Reelinde parmakların uzunluğunun, bebeğin maruz kaldığı testosteron hormonu ölçüsüyle ilişkili olduğu uzun vakittir öğreniliyordu.

En alt boğumdan itibaren ölçüldüğünde bayanlarda bu 2 parmak hemen hemen denk uzunlukta. Erkeklerde ise genellikle yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun. Bu mevzuda yapılan değişik çalışmalar ışığında, erkeklerde yüzük parmağının uzun ve ellerin simetrik olmasının doğurganlık göstergesi olduğu, bayanlar için de işaret parmağının uzun olmasının doğurganlık oranını gösterdiğini düşünülüyor.

Son araştırmayı yürüten Dr. Peter Hurd şimdi bir yandan da sporcuların maçlarda ceza yeme oranıyla parmaklarının uzunluğu arasında bir iletişim olup olmadığını inceliyor. Dr. Hurd’nam bir değişik projesi de parmak uzunlukları bayanlarınkine yakın olan erkeklerin bunalıma meyilli olup olmadığını incelemek. Bununla beraber Hurd, parmak uzunlunun gereğinden fazla çıkarım yapmak için kullanılmaması gerektiği kanısında. Hurd “Misalin iş müracaatlarında insanları parmaklarına göre sınıflandırmak doğru bir fikir olmaz” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.