Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pekmez

31.03.2021
69
Pekmez

Pekmez, meyvelerin şıralarının kaynatılarak koyulaştırılmasıyla elde edilir. Ülkemizde daha çok üzüm, dut ve incirden yapılır. Akışkan pekmezin 100 gramında takribî 25-35 gram su, 60-70 gram monosakkaritler …

Pekmez, meyvelerin şıralarının kaynatılarak koyulaştırılmasıyla elde edilir. Ülkemizde daha çok üzüm, dut ve incirden yapılır.

Akışkan pekmezin 100 gramında takribî 25-35 gram su, 60-70 gram monosakkaritler denilen kolay şekerler, 2,5-3,5 gram da mi­neraller bulunur. Pekmezdeki kolay şekerler sindirimi gerektirme­den doğrudan kana geçerek enerji sağlarlar. Pekmezin 100 gramı takribî 250-300 kalorilik enerji verir.

Bu nedenle, pekmezin kan yapıcı olarak tanınması yerindedir.

Pekmez, kemiklerin gelişimi ve sıhhati için zorunlu olan kalsiyum yö­nünden de zengindir. Pekmezde çok
bulunan öbür bir mineral potasyum­dur. Potasyum, bedenin su balansı­nin sağlanması ve tansiyonun kumpas­lenmesi için lüzumludur.

Pekmezdeki kolay şekerler sindirim uzvundan süratle kana geçtiğinden şe­ker hastaları için uygun değildir. Pek­mezin en iyi tüketim biçimi öbür yiyecek­lerle karıştırarak yemektir. Pekmezin tahinle karıştırılmasıyla enerji kıymeti yüksek olduğu kadar protein de ihtiva eden, kan yapıcı ve kemik geliştirici ni­telik taşıyan mahsul elde edilebilir. Bu­nun, özellikle çocuklar, gençler, hamile ve emzikli bayanlarla, ağır işte çalışanların kahvaltılarında yer alması verimlidir. Aynı biçimde, pekmezin cevizle karıştırılmasıyla elde edilen sucuk, köfte gibi gı­dalar da eş niteliktedir.

Pekmez ve ceviz kullanılarak yapılan un helvası da şekerden ya­pılanlardan daha besleyicidir. Pek­mez, potasyum açısından zengin olduğundan ishal gidişatında, kaynamış su ve azıcık tuz katılarak şerbet yapılıp içilirse, su kaybının yerine getirilmesinde dayanakçı olur. Akışkan pekmez, sırça kaplarda saklan­mülküdür.

Pekmezde bulunan minerallerin en ehemmiyetlileri demir, kalsiyum ve potasyumdur. De­mir, bedende, başta – kırmızı kan hücrelerinin bileşiminde yer atarak, oksijen taşıma işlevi görür. De­mirin noksan alınması veya alınan demirin kana yeterince emîlememesî kansız­lıkla

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.