Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Polen

04.04.2021
71
Polen

Arının beslenmesinde, arısütünün, balın, peteğin, propolisin üretiminde büyük rol oynar. Günümüzden binlerce sene evvel Mısırlıların, Asurların ve komşu uygarlıkların çiçektozunu tanıdıklarını öğrenmekteyiz. Saman nezlesi olanlara yaka silkeletmekte ise de, son senelerde yapılan araştırmalar sıhhatinde de büyük bedel taşıdığını göstermektedir.

Çiçektozunda tabiat, büyük bir eforu ufak bir kutuda sunmaktadır. 0, bir insanın hayatı için lüzumlu maddelerin yakl. tümünü içersinde toplamaktadır. Nebatına göre 1 gr çiçektozunda 10000 ile 30000 adet arasında çiçektozu bulunur.

Özel olarak çiçektozu toplamakla vazifeli emekçi arılar tozu arka bacaklarında bulunan keselere toplar. Arının topladığı çiçektozunu bizim istikametimizden ikiye ayırabiliriz.

Bacaklarındaki keselere toplayarak kovana getirdiği ve girişe konan muhtelif tuzaklarla bir araya gelen çiçektozu.

Salgıladığı bir enzim ile sindirim ön hazırlığını yaparak peteklere sıkıştırdığı, arının ekmeği diye adlandırılan çiçektozu. Yapılan araştırmalar peteklere sıkıştırılan çiçektozunun daha bedelli olduğunu göstermiştir. Peteklerden ayıklanarak bir araya gelmesi uzun zamanı gerektirdiğinden, çok pahalıya mülk olmakta ve şimdilik pazarlanmamaktadır. Petekle çiğnenerek alınması yoluna gidilmektedir.

Saklanması: Çiçektozu çok iyi kurutulur ve ağzı sıkıca kapanabilen ışık geçirmez kaplarda kuru, serin yerlerde saklanır. Havası alınmış kaplarda 2-4 derece arasında uzun vakit saklanabilir. Çok iyi kurutulmayan, ağzı sarih kaplarda saklanan çiçektozu, kısa vakitte küflenir. Küf yapan mantarlar arasında hastalıklara neden olan zehirli maddeleri çıkaranlar da vardır. Bozulan çiçektozunun kokusu ağırlaşır, tadı acılaşır. Buna neden içindeki yağların okside olmasıdır.

İçindeki bazı maddeler: Şeker, nişasta karbonhidratlar, proteinler, formik asitler alanin, arginin, sistin, glisin, histidin, leucin, methionin, prolin, serin, yain,…, mineraller bakır, demir, fosfor, kalsiyum, klor, kükürt, mangan, mağnezyum, potasyum, nikotonik asit, pantothen asit, folik asit, yağlar, uçucu yağlar, rakamsız enzimler, hormonlar, antibiyotikler.

Arının ilkbahardan, güze dek topladığı çiçektozu, harmanlanarak toz veya tanecikler şeklinde satılır. Silme dolu 1 ç.k. çiçektozu yakl. 10 gr dır. Erişkin bir insanın günde 20-25 gr alması yeterlidir. Bu miktar gidişata göre değişebilir. Çocuklar için günde 1 ç.k. yeterlidir. Bal, ballı su veya süt ile alınabilir. Toz olarak alınırsa, iyi çiğnemeli ve üzerine akışkan bir madde su, çay içmelidir. Küçük miktarlarla almaya başlamak, yavaş yavaş çoğaldırmak yerinde ve doğru olur. Kısa süreli aralarla tüm sene boyu aralıksız olarak almak en verimli olanıdır. Kür en az 8 hafta yapılır.

Tadı: Yörenin nebat örtüsüne göre değişir. Tadı sebebi çiğnenemiyorsa, reçel veya marmelat ile karıştırılarak da alınabilir.

Yan tesirleri: Mide rahatsızlıkları ve muhtelif görünümlerde alerjiler. Bu vaziyetlerde almaya ara vermeli, bir vakit sonra çok minik miktarlarla tekerrür almayı sınamalıdır. Saman nezlesi hastalık olarak ortaçağdan beri tanınmaktadır. Çiçektozunun hastalığa neden olduğu ise, 19. yy dan beri öğrenilmektedir. Gül gibi çiçeklerin eforlu kokularının hastalığa neden olduğu sanılırken sonraları otların neden olduğu neticesine varılmış, saman nezlesi ismi verilmiştir. 19. yy.ın sonlarında çiçektozlarının neden olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Saman nezlesine başlıca neden çiçektozlarındaki “glykoproteide” albüminidir.

Son senelerde yapılan muhtelif araştırmalar neticeyi yazılan tıbbi yazılardan ve birkaç kitaptan çiçektozu ile yapılan çok istikametli rehabilitasyon sınamalarının çok ümit verici neticeler verdiğini okuyoruz. Misalin sürgün, peklik, sindirim bozuklukları, prostata şikayetleri, karaciğer hastalıkları, genel kuvvetlendirici, asap bozuklukları, uykusuzluk…

Aralıksız alındığında asap sistemini kuvvetlendirmekte, uykusuzluğu önlemekte, her türlü eklem yıpranmalarını durdurmakta, kan dolaşımını ve şeker hastalığını pozitif etkilemektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.