Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Portakal Yiyin

11.05.2021
67
Portakal Yiyin

Portakal dahil bir hayli meyvede bulunan C vitamininin damar tıkanıklıklarına iyi geldiği ve tansiyon düşürücü özelliğe sahip ol­duğu öğrenilen bir hakikattir. Kumpaslı harcanan C vitamininin kalp …

Portakal dahil bir hayli meyvede bulunan C vitamininin damar tıkanıklıklarına iyi geldiği ve tansiyon düşürücü özelliğe sahip ol­duğu öğrenilen bir hakikattir. Kumpaslı harcanan C vitamininin kalp kri­zi, felç ve erken vefat tehlikesini eksilttiği saptanmıştır.

John, Güneybatı Teksas’taki bir narenciye çiftliğinde doğ­muştu. Çiftçilik tecrübelerinin iyisini ve makûsunu hâlâ andırmak­tadır.

Birkaç kuşaktan beri ailesi çiftçilik yapıyordu ama iş iş tercihine geldiğinde John çiftlikten parçalayıp hoca olmaya karar vermişti. Mektepte talebelerine çiftliği matematikten fene dek uzanan tüm derslerde misal vermeye başlamıştı. “Bu misalden bilinecek o kadar çok şey var ki,” dedi John. Ayrıca talebelerine en sıhhatli meyve olduğuna vicdandan inandığı portakal yemelerini de andırdırıp duruyordu. Babası çiftlikte çalışırken John da ona elinden geldiğince yar­dım ediyordu. Bir vakit sonra da narenciye çiftliğinin başına gele­öğrenecek en büyük facia geldi ve mahsuller dondu. Bölgede uzun za­mandan beri ilk kere böylesine yoğun bir ayaz yaşanıyordu. Soğuk­tan tüm ağaçlar donmuştu. Bu hadise karşısında çok üzülen John’un babası sonunda kendini emekliye ayırmaya karar verdi.

John emekli olunca çiftliğe ne olacağı mevzusunda kaygılan­meye başlamıştı, ama öte yandan da hocalığı vazgeçmeye kendi­ni hazır sezmiyordu. Sonunda her iki işi de birden yürütmeye ka­rar vererek çiftliğin idaresini eline aldı. “Çok kıymetli iki işi birden yapıyorum. Mevzubahisi olan bu her iki iş de değişik bağlamlarda in­sanların yaşamlanna bir biçimde katkıda bulunuyor ve onlann temel lüzumlarını karşılıyor.”

Cambridge Üniversitesi hekimlerine göre, C vitamini kapsayan meyvelerin günlük tüketimi erken vefat tehlikesini yüzde 10 eksilt­maktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.