Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Presbiyopi

13.06.2021
46
Presbiyopi

Presbiyopi nedir? 40-45 yaşın üzerinde gö­rülen yakını görme bozuk­luğudur. “Okuma gözlüğü gereksinimi” da denilebilir. İnsanoğlu genetik olarak belli bir yaştan sonra yakına geçim yapamayacak biçimde yara­tılmıştır. …

Presbiyopi nedir?
40-45 yaşın üzerinde gö­rülen yakını görme bozuk­luğudur. “Okuma gözlüğü gereksinimi” da denilebilir. İnsanoğlu genetik olarak belli bir yaştan sonra yakına geçim yapamayacak biçimde yara­tılmıştır. Bu kaideye herkes; siz de, ben de tabiyiz.

Ne zaman başlar?
Genellikle 40-45 yaş civarında sezilmeye başlanır. Başlama yaşı genetik, ırk ve etraftan etkilenebilir. Ailenizde erken ya da geç yakın gözlüğü kullanma özelliği varsa bu sizi de tesirler. Etraf dediğimde ise güneşi ultraviyole ışınları sebebiyle kastediyorum. Güneşli güney ülkelerinde yakın gözlük gereksinimi daha erken, güneşi az kuzey ülkelerinde daha geç başlar.

Presbiyopiye okumanın tesiri var mıdır?
Bol okumanın ya da okumamanın rastgele bir tesiri olmaz. Devası olmayan, yaşa bağlı farklılıklardan birisidir.

Presbiyopiyi yasaklamanın ya da geciktirmenin yolu var mıdır?
Gözlüğü geç takmaya başlamak, neticede numarada bir fark sağlamaz. Yalnızca okuma neşesini güçleştirir, baş ağrısı, bitkinlik hissi yaratır. Yakına bakılarak ya­pılan şahsi hijyen harekâtları dişler arınılmış mı, kaşlar uzamış mı, tırnaklar te­miz mi, uzamış mı? zaferlemez. Yaşam niteliği düşer, özet olarak!

Mesleksel yakın gözlüğü nedir?
Bilgisayar kullananlar, müzisyenler, kağıt oyunları oynayanlar bu harekâtları, kitap okuma mesafesinden daha uzak bir mesafeden yaparlar. Bu bireylere bu harekâtları yaparken kullanmaları için daha düşük numaralı yakın gözlü­ğü verilir, buna mesleksel yakın gözlüğü denir.

Presbiyopi öbür kırma yanılgılarından nasıl etkilenir?
Miyoplarda daha düşük, hipermetroplarda daha yüksek numara gereksinimi olur, as­tigmatlarda ise astigmat aynen ilave edilir.

Bilgisayar gözlüğü nedir?
Bilgisayar ekranı, sıradanda bir kitabı okuduğumuz mesafeden daha uzakta du­rur. Dolayısıyla da yakın gözlüğü kullananlara daha düşük numaralı yakın gözlü­ğü gerekir.

Bilgisayar evveli yarıyılda, mesleksel emelle düşük numaralı yakın gözlüğü kulla­nımı yalnızca belli iş grupları için lüzumluyken, günümüzde hemen herkesin bilgisayar kullanması gerektiği için yaygın bir gereksinme olmaya başlamıştır.
Bu vaziyette bir bireyin hem yakın hem uzak, hem de bilgisayara ayarlı gözlük numaraları kullanması gerekir ki, bu üç değişik gözlük anlamına kazanç. Haliyle kul­lanımı güçtür. Hele bir yakına, bir uzağa, bir bilgisayara bakması gerekenlerde üç numaranın bir gözlük sırçasına yerleştirilmesi pratik bir çözüm olmaktadır. Bu tip sırçaların ismi “mültifokal-varifokal” çok odaklı veya “progresif geçişli sırça”dır. Bkz. Doğru Gözlük ve Sırçayı Tercihi

Presbiyoplarda lazer operasyonu bereketli veya lüzumlu midir?
Sanırım varsayım ettiniz, cevabım: Hayır!

Gözlük Gereksinimi Olanlarda Hangi Yakınmalar Olur?
* Baş ağrısı
* Flu görme
* Göz kısma
* Göz ve etrafında ağrı
* Kızarıklık
* Sık enfeksiyon
* Sık arpacık
* Satırların kayması
* Sulanma
* Yakından bakma
* Ense ve omuz ağrısı
* Okurken mide bulantısı
* Okurken uykunun gelmesi
* Okuma gönülsüzlüğü

Net görmek, beynin görme mer­keresinin gelişimi için esas yiyecektir. Bu sebeple minik çocuklarda hekim lüzumlu gördüğünde gözlük kullanılması beyin gelişimi için koşuldur. Daha büyüklerde ve yetişkinlerde hem dünyayı net görmek hem de aralıksız geçim yapmaya çalışmanın doğuracağı mesele­lardan kaçınmak için gözlük takmak gerekir. Gözlük takmak ne numarayı eksiltir ne de artırır.

Gözlük takanların senede bir kere tetkik olmaları idealdir.
Tüm yaşamı süresince tamamen sıhhatli olan bir bireyin tek muaye­ne olması gereken alan gözdür: Yakın gözlüğü için!

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.