Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Prostat Kanserine Domates + Brokoli

29.04.2021
28
Prostat Kanserine Domates + Brokoli

Brokoli ile domatesin prostat kanseriyle gayrette en bereketli gıdalar olduğu belirtildi. Illinois Üniversitesi’nden analistler, brokoli ile domatesin özellikle beraber harcandığında, urun büyümesini yasakladığını ortaya çıkardılar.

Prostat kanserinin, erkeklerde en sık görülen kanser cinslerinin başında geldiğine dikkat toplayan uzmanlar, bu hastalığa tutulan şahısların her gün bir porsiyon brokoli ile 2-3 adet domatesi beraber ham olarak harcayarak gayret etmelerini salık verdiler. Brokoli ile domatesin kapsadığı maddelerin beraber kanser hücrelerine saldırarak gelişmelerini yasakladığı belirtildi.

Illinois Üniversitesi besin bilimi uzmanlarından Prof. John Erdman, “Araştırmalar, her öğünde taze domates harcayan şahısların prostat kanserine tutulma tehlikesini yüzde 40 eksilttiğini gösteriyor. Brokolide bulunan sülfür, kanserin büyümesini geciktiriyor. İki sebze de kapsadıkları açısında farklı ancak birbirini müthiş bir biçimde bitiriyor” dedi.

Analistler, laboratuvarda prostatlı farelerin bir kısmına, her gün bir ölçü domates ve brokoliyi beraber yedirdiler. Bir başka grup fareye yalnızca domates, öteki gruba da yalnızca brokoli verildi. 22 hafta sonra, brokoli ve domatesin beraber verilen fare grubundaki urların, ötekilerine oranla daha minik kaldığı görüldü. Uzmanlar, “Brokoli ile domates beraber harcandığında, tesirinin eforlu olduğu kesin. Pişmiş domates, belki de çok daha iyi. Burada alınması gereken ders, muhtelif meyve ve sebzeleri farklı biçimlerde hazırlayarak harcamanın lüzumluluğu” dediler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.