Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Radyofrekansla ur ablasyonu:

05.04.2021
42
Radyofrekansla ur ablasyonu:

Kanser rehabilitasyonunda doku arkadaşı usul

Teşebbüssel Radyoloji’de radyofrekansla ur ablasyonu, uygun kanserli hastalarda, operasyon kadar galibiyetli neticeler veriyor.

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Adnan Kabaalioğlu, Teşebbüssel Radyoloji’de uygulanan “Radyofrekans Ablasyon Rehabilitasyonu”nin, uygun hastalarda; cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi rehabilitasyon usulleri ile beraber, kanser rehabilitasyonunda sıklıkla müracaat etilen bir usul olduğunu belirtiyor ve, özellikle, evvelden operasyon edildiği halde nükseden kanserlerde bazen en iyi alternatif olduğunu vurguluyor.

Radyofrekansla ur ablasyonu, Teşebbüssel Radyoloji alanında en çok karaciğer urlarında kullanılıyor. Bazı uzuv urları akciğer, karaciğer, böbrek, kemik, meme vb. içine ultrason veya tomografi rehberliğinde ilerlenerek, ur yakılarak rehabilitasyon ediliyor. Ancak rehabilitasyonun tesirli olabilmesi için hastanın multidisipliner onkolojik değerlendirme ve takibe alınması gerekiyor.

Son senelerde yaygınlaşmaya başlayan Teşebbüssel Radyoloji’nin parçası olan radyofrekansla ur ablasyonu, operasyonla mukayese etildiğinde, 3-5 cm büyüklükteki urlarda eşdeğer neticeler veriyor. Usul, gerek hastalar, gerekse de hekimler açısından bir hayli avantaj sunduğundan bazı daha önceki operasyonların yerini alıyor.

Bu usulün en büyük avantajları;

Hastanın narkoz almaması,

Büyük bir operasyon kesisi ve yarası olmaması,

Harekât müddetinin kısa olması,

Harekât sonrası hastanın günlük hayatına devam edebilmesi,

Hastanın ciddi bir sızı-acı sezmemesi,

Normal operasyona göre daha düşük maliyetli olması.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.