Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ramazan ayında beslenme

28.04.2021
22
Ramazan ayında beslenme

Oruç, hem dinfhem de kültürel yaşamımızın en canlı unsurların­dan biridir. Bolluk, fayda, takviyeleşme ayı olan ramazanın bura­da bizi daha çok ilgilendiren doğrultuyu, bu ayda nasıl …

Oruç, hem dinfhem de kültürel yaşamımızın en canlı unsurların­dan biridir. Bolluk, fayda, takviyeleşme ayı olan ramazanın bura­da bizi daha çok ilgilendiren doğrultuyu, bu ayda nasıl besleneceğimiz sorunudur. Kilo meseleyi olanların ya da formunu gözetmekte güç­luk sürükleyenlerin ramazanda kilo almaktan şikayet ettiklerine çok şa­hit oluyoruz.

Öncelikle alış veriş yaparken dikkatli olmalıyız. Özellikle açken alış veriş yapmaktan kaçınmalıyız. Zira, açlık psikolojisi ile önümüze geien her cazip şeyi alırız. Konuta giren bu yiyecekleri pişirmeye ve yemeye mani olmak güçtür. 0 haide, alış verişimizi karnımızın he­nüz “çok acıkmadığı erken saatlerde ya da akşamlan tok karnına yapmamız da­ha uygun tercihler yapma­mıza dayanakçı olacaktır.

Ramazan ayı bo­yunca gazete ve televizyonlar ye­mek tarifleri verme yarışına girer. El­bette yeni tatlar sınayacağız, ama bunların sıhhatimiz ve beslenmemiz için verimli malze­meler kapsamasına dikkat etmek zo­rundayız.

Sahura kalkmamız hem beslenmemiz, hem de daha rahat bir oruç yakalamamız için yararlıdır. Sa­huru hafif bir kahvaltı gibi değerlendirmeliyiz. Peynir, yumurta, domates, sa­latalık gibi glisemik endeksi düşük yiyecekleri seçim etmeli, sonrasında uyuyacağımızı düşünerek, tatlı ve hamur işlerin­den uzak durmalıyız. Alacağımız akışkan miktarını çoğaldırmalıyız.

Fazla yatmamalıyız. Genelde oruç uykuya yakalatılırsa bu, hem ramazanın ruhuna terstir hem de kilo almamıza se­bep olur.

Hareketimizi artırmalıyız. Kumpaslı yürüyüşler yapmak çok yararlıdır.
İftarda, sebze çorbası, mercimek çorbası gibi çorbalardan, bir sebze veya et yemeğinden rahatlıkla yiyebiliriz. Yemeğin yanında bol salata veya yoğurt yemek oldukça yararlıdır. Ekmek olarak bütün undan yapılmış ekmek veya kepek ekme­ğini seçim etmeliyiz. Ağır hamurlu tatlılardan ve börekler­den uzak durmalı, çok beğeniyorsak yalnızca tadımlık yemeliyiz. Daha çok sütlü tatlıları seçim etmeliyiz.

İftardan 3-4 saat sonra meyve yiyebiliriz. Meyveler hem vi­tamin almamızı sağlarlar, hem de kapsadıkları posalar saye­sinde bağırsaklarımızın kumpaslı çalışmasına dayanakçı olurlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.