Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

RENKLERLE REHABİLİTASYON

26.03.2021
69
RENKLERLE REHABİLİTASYON

Renk terapistleri, pek çok hastalığın renklerle rehabilitasyon edileceğini öne sürüyor. Bunalım ve duygusal balanssızlık halleriyle sindirim sistemi rahatsızlıklarında turuncuya müracaat etilebileceğini belirten terapistler, yeşilin durgunlaştırıcı, mavinin de dinlendirici özelliği bulunduğunu bildiriyor.

Renk terapisini, “Metabolizmada sıhhatli denge sağlamak için renk enerjilerinden yararlanma operasyonu” olarak tarif eden uzmanlar, her rengin emin özelliği olduğunu ve bu özelliklerine göre de muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda iyi neticeler verdiğini belirtiyor.

Kırmızı canlandırır:

Renk terapistleri, kırmızının, sahip olduğu yoğun enerji nedeniyle, insanların fiziki öğelerini uyandırdığını ve daha aktif şekilde faaliyete soktuğunu söylüyorlar. Ama, dikkat topladıkları bir nokta var. Kırmızı; intikam, kin, anlamsız bir cesaret, aşk ve seks duygularını da harekete geçirebileceği için dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Kırmızı, fazla dozda uygulandığı takdirde, duygusal kumpassızlıklara ve bunalıma yol açabiliyor. Her şeye karşın kırmızı, beden sıcaklığını artırmak ve kan dolaşımını süratlendirmek için uygun bir renk.

Turuncu coşturur:

Keyfin ve bilgeliğin simgeyi olan turuncunun, insanlardaki sosyalleşme duygularını faaliyete geçirdiğini ifade eden uzmanlar, bu rengin fazla kullanımının, asap sistemini negatif istikamette etkilediğini vurguluyor. Uzmanlar, bu nedenle turuncuyu, yeşil ve mavinin tonlarıyla beraber kullanmak gerektiğini dikkat topluyorlar.

Yeşil uysallaştırır:

Sembolik olarak ümidi temsil eden yeşilin, dünyada en çok bulunan renk olduğunu kaydolan uzmanlar, ağaçları, ormanı hoşlanmamızın, onun durgunlaştırıcı özellik taşımasına bağlıyorlar. Uzmanlar, yeşilin, asap sistemini dengeleyici, ritmik kumpası gözetici ve ateş düşürücü tesirleri olduğunu de bildiriyorlar. Arkadaşlık, ümit, inanç ve sulh duygularının geliştirilmesinde de yeşil rengin enerjisinden yararlanıldığını belirten uzmanlar ayrıca, yeşilin kalp rahatsızlıklarında, yüksek tansiyonda, baş sızısı ve yorgunluk hallerinde rehabilitasyon emelli olarak kullanıldığını ifade ediyorlar.

Sarı moral verir:

Renk terapistleri, sarının verdiği enerjinin, bireyin zekayı faaliyetlerini her istikametiyle harekete geçireceğini iddia ediyor. Moral bozukluğunu giderebileceği gibi hayata eforu da aşılayabilen sarının dayanağıyla, insandaki iyimserlik ve kendine güven duygularının da çoğaldığını vurguluyor.

Terapistler, sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarında sarıyı kullanıyor ve bu renkle onun altın sarısı tonlarının, hem hayati beden işlevleri hem de zekâ üzerinde pozitif tesirler alana getirdiğini söylüyorlar.

Mor dengeler:

Morun, denge rengi olduğunu ve bu doğrultusuyla da fiziki ve ruhi dünyamızın enerjileri arasında sıhhatli denge kurulmasını basitleştirdiğini kaydolan terapistler, eklem cerahati hastalıklarında maviye yakın mor renk kullanıldığını bildiriyor. Terapistlere göre ayrıca, bazı sindirim sistemi meselelerinin giderilmesi ve muhtelif minerallerin beden tarafından kullanımı, bu renk ile ayarlanabiliyor. Mor, insanlardaki düş etkinliklerini de geliştiriyor.

Mavi dinlendirir:

Mavinin, beden enerjisini dengelediğini, solunum sistemini kuvvetlendirdiğini, yüksek tansiyonu düşürdüğünü ve muhtelif boğaz meselelerini giderdiğini anlatan terapistler, ayrıca sezgilerin kuvvetlendirilmesi ve yeis duygusunun giderilmesi için, mavinin çok uygun renk olduğunu ifade ediyorlar. Terapistler, mavinin enerjisinin, sanat duygularının ve esin kaynaklarının geliştirilmesinde de tesirli olduğunu korunuyor.

Lacivert yatıştırır:

Terapistler, renklerle rehabilitasyon alanında, mavinin değişik koyu tonları gibi lacivertin de, ruhi ve fiziki rahatsızlıkların giderilmesinde çok aktif yere sahip olduğundan laf ediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.