Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ria Nasıl Takılır?

29.04.2021
43

RİA takılması güç bir operasyon değildir. Genelde çok fazla sızı olmaz ve basitlikle tolere edilebilir. RİA takılması ile alakalı ayrıntılı bilgi için Spiral takılırken sizi …

RİA takılması güç bir operasyon değildir. Genelde çok fazla sızı olmaz ve basitlikle tolere edilebilir. RİA takılması ile alakalı ayrıntılı bilgi için Spiral takılırken sizi neler bekler başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

RİA takılmadan yarım saat kadar evvel kolay bir sızı kesici alınması operasyon sırasında ya da sonrasında yaşanabilecek krampları eksiltecektir. Bazı doktorlar enfeksiyona karşı ihtiyat olarak antibiyotik alınmasını önerebilirler. Bu koşul olmayan bir uygulamadır.

Jinekolojik tetkikte olduğu gibi spekulum takılarak serviks görünür hale getirilir ve antiseptik solüsyon ile silinerek paklik yapılır.Serviks tenekulum ismi verilen bir alet ile yakalanarak çekilir ve uterus düz pozisyona kazanç. Daha sonra histerometri ismi verilen bir alet serviks ağzından rahim içine itilerek rahimin boyu ölçülür.

Aplikatör tüp içinde bulunan spiral rahim ağzından geçirilerek rahim içine yerleştirilir ve rahimin tepe noktasına deyinceye kadar ittirilir.Bundan evvel tüp üzerindeki işaret histerometri ile ölçülen mesafeye getirilerek tepe noktasından daha öne ya da arkaya ittirilmesi yasaklanmış olur.

Tüpün içindeki piston ileri doğru itilerek RİA’nın tüpün içinden çıkması sağlanır.

Daha sonra tüp dikkatli bir biçimde uterus dışına alınır. Spiral artık tamamı ile içeridedir. Fotoğrafta doğru biçimde yerleştirilmiş bir spiral görülmektedir. RİA’nın ipi 0.5-1 cm dışarıda kalacak biçimde kesilir.

RİA takıldıktan sonra doğru yerde olup olmadığı ultrason ile hakimiyet edilmelidir.

RİA NE ZAMAN TAKILIR?

En yaygın uygulama adet kanamasının ilk 3 günü içinde RİA takmaktır. Ancak bu koşul olmayan bir uygulamadır. RİA doğum ya da sezaryen sonrası, veya kürtajdan hemen sonra takılabilir. Bu mevzu ile alakalı ayrıntılı bilgi için Spiral ne zaman takılmalıdır başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

RİA TAKILDIKTAN SONRA
RİA takıldıktan hemen sonra yada takılması sırasında hafif kramp stilinde sızılar olabilir. Bunlar klasiktir ve geçicidir. Pek çok bayan takılan spirale çok tez geçim sağlar.İlk birkaç ay adet kanamaları fazla ölçüde ve sızılı olabilir ancak zaman içinde bu gidişat ortadan kalkacaktır. Kullanıcıların %95′i rastgele bir rahatsızlık yaşamazlar.

İlk birkaç ay adet aralarında pislenme stilinde kanamalar olabilir. Adet kanamalarının 10 güne kadar sürmesi klasiktir.

HAKİMİYETLER
RİA takılmasını takiben ilk adet kanamanızdan sonra kesinlikle ilk hakimiyetinize gitmelisiniz. Bu hakimiyette spiralinizin yerinde olup olmadığına ve rastgele bir enfeksiyon bulunup bulunmadığına bakılacaktır. Her şey yolundaysa senede bir defa hakimiyete gitmeniz yeterlidir. Bu hakimiyette çok daha ehemmiyetli bir test olan PAP smear testiniz de yapılabilir.

KENDİLİĞİNDENE RİA HAKİMİYETİ

Bazen rahim takılan spirali dışarıya atabilir. Bu gidişatla hiç doğum yapmamışlarda daha sık karşılaşılır. RİA en fazla kullanımın ilk 3 ayında görülür. Bu sebeple her zaman dikkatli olmalı her tuvalete gittiğinizde çamaşırınızı ve pedinizi hakimiyet etmelisiniz.

UYARI İŞARETLERİ
RİA kullanırken alttaki vaziyetler ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden hekiminizi aramalısınız.

Adet gecikmesi olması
Şiddetli kasık sızısı ya da kramplar
Baygınlık
Açıklanamayan ateş ve titreme
Makûs kokulu akıntı
Anormal vajinal kanama
Bayağıda RİA ilişki sırasını sezilemez. Şayet partneriniz sezdiğini söylüyorsa RİA yerinden kaymış olabilir.

ÇIKARTILMASI
RİA’nın çıkartılması son derece basit ve sızısız bir operasyondur. Hekiminiz spekulum taktıktan sonra spiralin ipini bir aletle tutarak sürükler. Seyrek RİA uterus içine hafifçe gömülebilir ya da ipi içeriye kaçabilir. Böyle bir vaziyette bazı özel aletler dayanağıyla çıkarılabilir. Şayet bu biçimde de çıkmaz ise histeroskopi altında çıkartılması gerekebilir.

RİA’NIN AVANTAJLARI
Uzun süreli, geri dönebilen bir usuldür
Gözeticilik oranı çok yüksektir
Maliyeti çok düşüktür
Acil korunma emelli kullanılabilir.
Tesiri hemen başlar, çıkartılmasıyla beraber sona erer

RİA’NIN DEZAVANTAJLARI
Yalnızca tecrübeli bir uzman tarafından takılıp çıkartılabilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamaz
Kanama kumpassızlıklarına neden olabilir.
Uygulanması değişik usullere göre azıcık daha sızılıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.