Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ruh sıhhati ne demektir ?

03.04.2021
61

Ruh sıhhati, “şahsın hem iç dünyasında hem de dış etrafıyla irtibatında barışık ve huzur içinde yaşaması” olarak belirlenebilir. Ruh sıhhati iyi olan insan asılları duru …

Ruh sıhhati, “şahsın hem iç dünyasında hem de dış etrafıyla irtibatında barışık ve huzur içinde yaşaması” olarak belirlenebilir. Ruh sıhhati iyi olan insan asılları duru bir biçimde algılar. İnsanlar ve hadiselerle alakalıdır. Özgüveni olduğu gibi değişik insanlara da güven dinleyebilir. Kendini geliştirme yetisine ve müstakil bir karaktere sahiptir. Yaptığı işlerde faydalıdır. Etrafındaki insanlarla dürüst ve sevgi dolu bir diyalog içine girebilir, kendini kabul ettirebilir. Tüm bunların yanı gizeme anlamlıdır. Müsamahalı ve elastik davranma özelliğine sahiptir. Strese katlanabilecek efordadır. Etrafıyla ve kendisiyle barışıktır. Sürekli bir iç keyfine sahiptir. Tenkide, nasihate, öğüde sarihtir. Kusur yapma fobisinden uzaktır. Kusurlarını karşılama edebilme mahareti vardır. Bunlar ruh sıhhati yerinde olan, balanslı insanlarda görülen özelliklerdir.

Ancak ruhen sıhhatli bir bireyi belirlemek için tanımlanan bu özellikler yeniden de netlik bildirmez. Başka Bir Deyişle bir şahsın yukarıyada sayılan özelliklere sahip olması onun ruh sıhhatinin kesin olarak yerinde olduğunu göstermez. Ruh sıhhati balanslı olan insanda bunun dışında başka etkenler de aranmaktadır.

Ruhsal hastalık gidişatını ise, insanın tavırlarında, duygu ve düşüncelerinde gizeme dışı sapmaların, tersliklerin bulunması olarak belirleyebiliriz. Ruhsal hastalığı olan bir şahsın dış dünya ile geçimi bozulur ve insanlarla ilişkileri sarsılır. Çalışma yaşamı da bu rahatsızlığın tesirlerinden hissesini alır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.