Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ruhunuzu Stresten Temizletin…

29.04.2021
36
Ruhunuzu Stresten Temizletin…

Bahar Geliyor! Ruhunuzu Stresten Temizletin…

Soğuk ve sıkıntılı kış günlerini artık geride vazgeçiyoruz. Bahar canlılığı ile hayatı dört bir yandan abluka etmeye hazırlanıyor. Kış süresince alınan kilolar, yaşan iş stresi ve eşi meselelerden oluşan bunalım hali baharın enerjisi ile son buluyor. Hekim Mehmet Yavuz, ruhunuzu temizletmenin usullerini anlatıyor.

Günlük yaşamın bireyde oluşturduğu stres hali, kış ayları süresince alınan kilolar ve eşi kasvetler kimi zaman bunalım nedeni olabiliyor. Belirtiler fark edildiği vaziyette şahsın kendini denetlemesi gerektiğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, bahar aylarının stres, bunalım ve kilolardan temizlemek için çok iyi bir fırsat olduğunu vurguluyor. Dr. Yavuz “Yaşantımızda dikkat edeceğimiz küçük ayrıntılar, beslenme alışkanlığımızdaki farklılıklar kışın bunalım nedeni olabilecek kilolardan kurtulmanın ve daha stressiz bir yaşam yaşamanın anahtarı” diyor ve tüm bu ayrıntıları şöyle sıralıyor:

İlk adım stresten temizlemek…

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, hayat niteliğimizi düşüren stresten kurtulmak için yapılması gereken egzersizleri anlatıyor.

Derin Soluk Alın

Sırtınız dik olarak oturun veya ayakta durun. Yavaş ve derin derin soluk alın. Havanın bedeninize dolması ile beraber karnınız şişecektir. Soluk alışınızı sezmek için elinizi karnınıza koyun. İçinizi olası olduğunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye vakitle soluğunuzu tutun. Şimdi bir mum üflüyormuş gibi soluğu dudaklarınızın arasından verin. Soluğun bedeninizden dışarı çıkarken sezdiğiniz duygu üzerinde yoğunlaşın. Bu harekâtı dört-beş kere yineleyin ve sonra da birkaç dakika uysalca oturun.

Hobilerinizi günlük yaşamınıza dahil edin

Sevdiğiniz işlerle uğraşmak stresi eksiltmenize destekçi olacaktır. Nelerden beğendiğinize karar verin ve bunları kumpaslı olarak yapmaya çalışın.

Küçük egzersizleri yaşamınıza katın

Daha evvel kumpaslı egzersiz yapmadıysanız yavaş yavaş başlayıp giderek seviyesini çoğaldırabilirsiniz. Egzersize, otomobilinizi gideceğiniz yerin uzağına park etmekle, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmakla başlayabilirsiniz

Hayatınızı daha faal bir hale getirin

Konutta bahçe veya konut işleri ile uğraşın. Kısa bir yürüyüş dahi stresle baş etmenizde oldukça destekçi olacaktır. Daha faal olmak için neler yapabileceğinizin listesini yapın. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni şeyler ilave edin.

Pozitif düşünün

Vakalara çok güzergahlı bakabilmek, sebeplere takılmadan çözüme odaklı düşünmek, yılgınlık duygusunu asla yaşamamak, yaşanan her hadiseden bir ders çıkarmaya çalışmak size iyi gelecek…

Beslenme alışkanlığınızı değiştirin

— Sabah kahvaltısı yapın. Öğün sıçramayın, ara öğünlerle günlük öğün sayınızı çoğaldırın. Laf gelimi iki tabak yemek besinseniz tabağın birinin yemek değil, salata tabağı olmasına dikkat edin.

— Sarih büfe lokantalarından uzak durun. Siparişlerinizi muhtemelse tezgâhtaki yemekleri görmeden verin.

— Bol bol su için.

— Muhtemelse her gün aynı saatte kalkın.

— Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın. Diş fırçaladıktan sonra muhtemelen canınız bir şey yemek istemeyecektir.

Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin

– Sporu yaşamınıza dahil etmek için itina gösterin. Egzersize zaman bulamadığınız ya da kısıtlı zaman ayırabildiğiniz takdirde ise günlük yaşamınıza daha dinç ve faal hale getirebilecek küçük ayrıntılar katın.

– Sarih hava yürüyüşlerini ve oksijenin yoğun olduğu yerleri seçim edin.

– Kısa mesafelerde vasıtanızı kullanmayın, yürümeye itina gösterin.

– İşyeriniz, konutunuz asansörlü ise kullanmayın, merdivenleri kullanın.

– Özellikle masa başı işiniz var ise arada yerinizden kalkıp büroyu gezin, gün içinde bedeninizi hareketsiz vazgeçmeyin.

– Her gün kesinlikle duş alın. Evvel sıcak, sonra soğuk geçişlerde bedeninize jimnastik yaptırın. Suyun terapi yapıcı tesirini unutmayın.

Dr. Mehmet Yavuz

Nöroloji Uzmanı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.