Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç kaybı hakkındaki mitler ve asıllar

08.05.2021
68
Saç kaybı hakkındaki mitler ve asıllar

MİT: Erkek tipi kellik ailenin anne tarafından kazanç. HAKİKAT: Erkek tipi kellik geni, annenin de baba­nın da gen havuzundan gelebilir; bu surattan kellik ailenin her iki …

MİT: Erkek tipi kellik ailenin anne tarafından kazanç.
HAKİKAT: Erkek tipi kellik geni, annenin de baba­nın da gen havuzundan gelebilir; bu surattan kellik ailenin her iki tarafından da servet alınabilir.

MİT: Günde vasati surat saçın dökülmesinde kaygılanacak bir gidişat yoktur, zira bu nor­maldir.
HAKİKAT: Erkek tipi kelliğiniz yoksa bu doğrudur; zira dökülen saçların yerine, kısa zaman sonra tenin altındaki saç foliküllerinden çıkan yeni saçlar gelecektir. Bununla beraber, şayet erkek tipi kelliğiniz varsa, günde “sıradan” surat tel saçı kay­betmek dahi mesele olabilir. Zira saç folikülleri can vermektedir ve yeni ürettikleri saçlar gitgide daha incelecek ve neticede foliküller yalnızca şeftali tüyü­ne eş saçlar yapabilir hale geleceklerdir. En son olarak, foliküller tamamen can verecek ve hiç saç üretemeyeceklerdir.

MİT: Saç foliküllerinin rakamı, ilaçlar, natürel ya da kimyevi rehabilitasyonlar, masaj, perhiz ya da başka yollarla çoğaldırılabilir.
HAKİKAT: Hayır. Saç foliküllerinizin rakamı ve çapı tamamen hakimiyetiniz dışındadır ve kalıtsaldır. Ya­pacağınız hiçbir şey saç foliküllerinizin rakamını değiştirmez. Fakat bu kitapta anlatılan temkine ve rehabilitasyon usulleriyle folikülleri öldüren DHT’nin tesirlerine karşı çaba edebilirsiniz.

MİT: Saçın kesilmesi onun daha acele ve gür uza­masını sağlar.
HAKİKAT: Hayır. Saç ayda takribî bir buçuk san­timlik vasati bir süratle uzar. Saç telinin dibi ucuna göre azıcık daha kalın olduğundan, saç oldukça kısa kesildiğinde, takribî bir hafta süresince sanki daha gürmüş gibi görünür. Fakat saçları kesmenin telin kalınlığı ya da foliküllerden uzayacak saç rakamı üzerinde hiçbir tesiri yoktur.

MİT: Kesmediğim sürece saçlarım uzamaya devam eder.
HAKİKAT: Hayır. Uzunluk saçınızın natürel döngü­süne bağlıdır ve bu sadece size hastır. Saçın uzama yarıyılı ne kadar uzunsa, saç o kadar uzun olacaktır. Şayet uzama yarıyılınız doğuştan uzunsa, saçlarınızı rahatça belinizin altına kadar uzata­öğrenirsiniz. Şayet doğuştan gelen uzama yarıyılınız kısa ise, saçınız belinize ulaşmadan dökülecek ve muhakkak bir uzunlukta kalacaktır. Size özel uzama yarıyılının süresi irsiyete bağlıdır ve beslenmeden etkilenir.

MİT: Şapka takmak saç kaybına neden olur.
HAKİKAT: Devamlı olarak, kan dolaşımını kesecek kadar sıkı bir şapka giymiyorsanız, şapka saç kay­bına neden olmaz. Bununla beraber gözenekleri tıkayabilecek ter, leke ve cilt partıkülleri saça hasar verebilir.

MİT: Saç kurutma aygıtı saç kaybına neden ola­öğrenir.
HAKİKAT: Hayır. Fakat sonradan dökülecek biçimde saçı kurutabilir, yakabilir ve hasar verebilir. Dökü­len saçın yerini, uzama yarıyılı esnasında folikülden çıkacak yeni saç alır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.