Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç kaybında perhizin hormonal tesirleri

29.04.2021
23
Saç kaybında perhizin hormonal tesirleri

İlaçlar gıdalarınız, gıdalarınız ilaçlarınızdır. Besinler, saç dökülmesi de dahil olmak üzere tam rahatsızlıkların rehabilitasyonu için uygulanan ilaç ya da nebatsal terapinin aktifliğinde çok derin bir rol …

İlaçlar gıdalarınız, gıdalarınız ilaçlarınızdır.

Besinler, saç dökülmesi de dahil olmak üzere tam rahatsızlıkların rehabilitasyonu için uygulanan ilaç ya da nebatsal terapinin aktifliğinde çok derin bir rol oynar. Gıdaların tıbbi, iyileştirici ve sistemde farklılık yapma özelliklerini kullanarak, erkek tipi kellikte başlıca kabahatli olan DHT de dahil olmak üzere, hormon seviyelerinizi hakimiyet edebilir ve böylece saç dökülmesini hakimiyet altına alabüirsiniz.

Ben bunu yapmayı muvaffak oldum: Saç kaybını kon­trol eden Propecia finasteride ilacının ve nebatların aktifliğini çoğaldıracak ve bazı hormonların saçıma ters tesir etmesini önleyecek özel bir perhiz uygu­ladım.

Bu kısımda hormonlarınızın perhizle nasıl tertip edilebileceğini, bilim adamlarının besinler, sıhhat ve saç kaybı arasında ne gibi ehemmiyetli bağlan­tılar bulduğunu ve kalbinizi, tüm beden sıhhatinizi ve formunuza gözetirken, saçlarınıza da yararlı ola­cak bir beslenme biçimini nasıl basitçe uygulaya­bileceğinizi bileceksiniz.

Hormonlar bedeninizi nasıl hakimiyet eder?
Hormonları düşündüğümüzde, genellikle iki esas cinsiyet hormonu olan testosteron ve östrojen kazanç usumuza. Bu hormonlar yalnızca cinsiyet özellik­lerimizi, faize sistemimizi ve cinsel iştahımızı tertip etmekle kalmaz, tam sıhhatimizi gözetmede de ehemmiyetli bir rol oynarlar.

Her çeşit hormon, bedendeki tam çalışan mekanizmaları, en kolayından en zoruna kadar tam beden işlevlerini ve aynı zamanda duygularımızı da sevgi, fobi, evham, stres, keyif vd. tertip ederler.

Beden, hücreler arasındaki irtibatı iki biçimde sağlar: Biri, nöron sınan asap lifleri yoluyla dola­şöhret ve nabız atışına benzeyen elektriksel vu­ruşlarla, değişiği ise endokrin sistemi ile taşınan kimyeviler yoluyla. İşte bu ikinci usulde, kim­legal sistem, hormonlan ulak olarak kullanır.

Nöronlardan geçen elektriksel ileti mesajımının sürati, şimşek çakmasınınkinden fazladır; neredeyse anındadır. Beyin bacağa hareket etmesini söyler ve o anda bacak hareket eder.

Endokrin sistemde ise irtibat daha gevşektir. Bu kimyevi sistemde bezler hormonlan kan dola­şımına salgılarlar ve kan dolaşımı da onları tam bedene taşır. Bu hormonların gidecekleri yere eriş­maları birkaç dakikayla, birkaç saat arasında deği­şen bir vakti bulabilir.

Endokrin sistemdeki bezler tam bedene ya­yılmıştır.
* Hipofiz bezleri beynin ön kısmının he­men altında bulunur.
* Tiroid ve paratiroid bezleri boynun ön kıs­mında, göğüs kemiğinin hemen üstündedir.
* Adrenalin bezleri böbreklerin üstüne yapışkan olarak dururlar; her böbreğin üstünde bir bez vardır.
* Pankreas karın bölgesinde midenin arka­sındadır.
* Yumurtalıklar yalnızca bayanlarda bulunur göbeğin hemen altında pelvik bölgede­dirler.
* Testis bezleri yalnızca erkeklerde bulunur testislerde yer almaktadır.

Hormonların çok az ölçüyü dahi çok eforludur ve incelikli bir giderekme ve balansa sahip çok rakamdaki beden sisteminden birisine salgılanırlar. Beyindeki hakimiyet merkezi olan hipotalamus, yat­ma, yeme ve faize de dahil olmak üzere bedenin esas işlevlerini kumpaslar. En ehemmiyetli misyon­lerinden biri, hipofiz bezini hakimiyet etmek yoluyla endokrin sistemi hakimiyet altında yakalamaktır. Hipofiz bezinin vazifeyi, bir uzvun ya da bir bölgenin muhakkak bir hormona olan gereksinimi ile alakalı iletileri aldık­tan sonra o hormonu salgılamak ya da endokrin sistemdeki başka bir bezin istenilen hormonu üret­mesine ve salgılamasına neden olacak bir madde salgılamaktır.

Bir erkeğin testislerinden salgılanan hormon­lar, adrenalin bezlerinden salgılananlarla beraber, fiziksel ve cinsel özelliklerden, faize ile alakalı işlevlere kadar tam “erkeksi” özelliklerden mesuldürler. Testisler, erkek cinsel hormonu olan testosteronu üretirler. Andıracağınız gibi testos­teron, 5-alfa-redüktaz enziminin takviyesiyle dehid-rotestosterona DHT dönüşür. Erkek tipi kellik genine sahip olan erkeklerde, saç foliküllerini kü­çülterek neticede vefatlarına ve saç kaybına neden olan madde, DHT’dir. Yediklerimiz de testosteron ve DHT sevi­yelerini tesirler; bu surattan besinlerimizi tıbbi özelliklerine göre seçerek ve saç üzerinde isten­meyen tesirleri olabilecek hormonal vakalar zincirini başlatacak gıdalardan sakınarak saç dökülme­sini önlemek muhtemeldir.

Testisler ayrıca, ergenlik çağından itibaren penisin gelişmesi, beden kıllarının çıkması, sesin kalınlaşması ve adalelerin yoğunluğunun çoğalması gibi ikinci derece erkeksi özellikleri geliştiren hor­monlar olan androjenleri de üretirler. Androjenler kortikosteroidler olarak sınıflandırılırlar ve yalnızca testisler tarafından değil adrenalin bezleri tarafın­dan da üretilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.