Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç nasıl uzar

13.06.2021
27
Saç nasıl uzar

Saçın esasları Saçınız ölüdür. Her zaman ölüydü. Her zaman ölü olacak. Bunda mesele yok, zira öyle olması gereki­yor. Saç folikülleri – en azından kelleşen insanlarda DHT …

Saçın esasları
Saçınız ölüdür. Her zaman ölüydü. Her zaman ölü olacak. Bunda mesele yok, zira öyle olması gereki­yor. Saç folikülleri – en azından kelleşen insanlarda DHT tarafından küçültülüp öldürülmeden evvel -canlı olmakla beraber, saçın kendisi foliküllerden çıkan ölü hücrelerden oluşur.

Saç folikülleri, tenin hemen altında bulunan canlı, dağılınan hücrelerden oluşan minik ceplerdir. Saç folikülleri onlara erişen kan damarları ve foli-küllerin içindeki yağ bezleri tarafından beslerdirler. Bu yağ bezleri saçınızın parlamasına da nsdsıı olur.
Saç keratin denilen ve aynı anda saçı sert-leştiren bir prbitkieinden alana kazanç.

Dr. VVilliam R. Rassman şu bilgileri vermekte­dir: “Prbitkieinlerin birleşimi çok fazla enerji yatırımı gerektirir. Bir şahıs hasta olduğunda ya da makûs bes­lendiğinde saç uzamayı durdurur; hatta hastalık ve makûs beslenme hali ciddi veya uzun vakitliyse, saç­lar dökülür. Saçların tekerrür çıkmaya başlaması, iyi­leşmenin başladığının ilk işaretidir.”

Keratin aynı zamanda tırnakları da sertleştiren prbitkieindir; bu sebeple tırnaklar da hastalıktan tesir­lenebilir.
Her bir saç teli üç katmandan oluşur: dış kat­anlam kütikül, ortadakine korteks ve iç tabakaya medulla denir.

Kütikül incedir ve rengi yoktur. Vazifeyi, daha kalın olan ve saça rengini veren melanin pigmen­tini barındıran korteksi gözetmektir. Yalnızca iki çeşit melanin vardır: Eumelanin, saçta bu pigmentten ne kadar bulunduğuna bağlı olarak saça siyah ya da kahverengi renklerini verir. Pheomelanin ise saçı kızıl yapar.

Sarı saçta çok az melanin bulunur. Melanin melanositler tarafından üretilir. Melanositler, melanini yaratan tirozinaz enzimlerinin yok olması nedeniy­le saçın rengini korumaya yetecek kadar melanin üretemez hale geldiklerinde, saç evvel gri olur, sonra da beyazlaşır. Yalnızca yaş değil, stres ve fizik­su baskın hastalıklar da grileşme sürecini süratlendirebilir.
İnsan tüyü iki tiptir: Vellus tipi tüy incedir ve şeftali tüyü dediklerimizden, aşırısıyla ince olan ve çok yakından ya da mikroskopla bakılmadıkça neredeyse görünmez olan tüylere kadar bir esinti­pazeyi içerirler. Terminal tüyler ise daha sık, uzun ve daha görünebilir olan tüylerdir.

Ellerimizin ayası ve ayaklarımızın tabanları dışında, insan bedeninin çoğu tüylerle kaplıdır.
Korteksin biçimi, saçın düz, dalgalı ya da kıvır­cık olup olmadığını tanımlar. Düz saçlarda korteks silindirik, kıvırcık saçlarda ise ovaldir. Bu biçim-lerdeki hafif değişiklikler, saçın düzlük, dalgalılık ve kıvırcıklık derecesini tanımlar.

Saç telinin en iç katmanı olan medulla, ışığı yansıtır ve saça renk tonlarını verir.

Bedenin pek çok kısmında olduğu gibi, saçın özelliklerinin çoğu da kalıtsal yollarla edinilir.

Uzama yarıyılları
Vasati bir kafada 100.000 saç folikülü vardır. Bunların hepsi aynı anda, aynı uzama evresinde bulunmaz.
Saç olağanda ayda takribî bir buçuk santim uzar. Her tel takribî iki sene süresince bu süratte uzar. Bir vakit dinlenir ve sonra, kafa teninizin yüzeyine çıkmakta olan bir saç telinin yerini almasına izin vermek üzere dökülür. Rastgele bir anda saçları­nızın yüzde 90′ı uzama safhasındadır.

Bu döngüde günlük basmakalıp saç kaybı elli ile surat tel arasındadır. Erkek tipi kelliğiniz ya da başka bir kellik vaziyetiniz yoksa, tarağınızda, banyonun zemininde, küvette ya da başka bir yerde saç bul­manız tamamen olağandır.

Olağanda saçlar dökülür ve kafanızın her yerinde bulunan saç foliküllerinden farklı zaman­larda çıkan saçlar, dökülen saçların yerini alır. Böylece bu natürel, yarıyılsal saç kaybı asla fark edilmez. Bir dönemin sonunda yalnızca ön, yan, üst ya da tepede bulunan saçlarınızı kaybetmezsiniz; başınızın her yanındaki saçlar değişik zamanlarda dökülmektedir.

Erkek tipi kellikte dahi, saçlarınızın yalnızca yüzde 30-40′ım kaybettiğinizi bilmek sizi afalla­tabilir. Saç kaybının daha çokmuş gibi görün­mesinin sebebi, kaybın çoğunun başınızın alın ve üst kısmında alana gelmesindendir. Sayfa 176′daki Norwood Ölçeği ’ne bakınız..

Hormonlar ve saçın niteliği
Bu kısmın başında ve Birinci ve İkinci kısım­lerde bahsedildiği gibi, sıhhatiniz ve beslenme biçiminiz, saçlarınızın niteliğiyle beraber, onların uzamasında ve korunmasında çok ehemmiyetli bir rol oynar. Bir, İki ve Üçüncü kısımlarda detaylı olarak anlatıldığı gibi, özellikle hormonların saçlar üze­rinde derin bir tesiri vardır; ama hormonların tesiri erkek tipi kellik ile hudutlu değildir.
Hormonal farklılıklar saçı daha yağlı yapa­öğrenir: Yüksek hormon seviyeleri, saç foliküllerindeki yağ bezlerinde daha fazla yağ oluşturur.

Bayanlarda, hamilelikteki ciddi ebatlardaki hor­monal farklılıklar saçın daha yağlı olmasına neden olabilir; hatta kıvırcık saçların düzleşmesine yol açabilir. Bazen kıvırcıklıktaki metamorfoz kalıcıdır.

Hamilelikten sonra ve menopoz sırasında hormon seviyelerindeki düşüş, hafif saç kaybına neden olabilir. Genellikle çocuğun doğumundan birkaç ay sonra hormon seviyelerinin bayağıya dönmesiyle saç basmakalıp hacmine kavuşacaktır. Menopoz gizeme­sında, azalan hormonlarını tamamlayan veya dü­şük hormon seviyelerini natürel usullerle ya da sentetik östrojen ve progesteron ilaçlan alarak yük­selten bayanlar, saç hacimlerini artırabilirler.

Doğum hakimiyet hapı alan bayanlar da, saçla­rında buna eş hormon kaynaklı başkalaşımlar ya­şayabilirler.

Saçlarınızın bakımı
Biçim verme ismine saçımıza yaptığımız harekâtların çoğu ona hasar verir.
Saç, fazla veya sert fırçalanmaktan, güneş, rüz­gar ve klora maruz kalmaktan ve hatta kumpaslı ola­rak saçı sıkıca sürükleyen modeller uygulamaktan dolayı kırılabilir ya da hasar görebilir.

Saçınızı nasıl taradığınız ya da fırçaladığınız, saç sıhhati açısından ehemmiyetlidir. Saçınızı tararken kafa teninden başlayın ve foliküllerdeki yağın her bir tel süresince tamamen dağıtıldığından emin olun. Ters güzergaha taramak ya da saçı didiklemek ona
hasar verebilir ve lüzumu olan ve kumpaslı tarama ile ufalayan yağı almasına mani olur.

Ayrık uçlar, hasar görmüş tellerin ortasında ya da daha yaşlı tellerin uçlarında görülebilir. Uçları makasla düzenlemek ayrık uçları yok eder. Şayet kısa saç kullanıyorsanız, saçınızı sık sık kestirdiğiniz için büyük ihtimalle ayrık uçlarınız hiç olmayacak­tır.
Saç spreyleri, jöleler, köpükler ve öbür biçim verme mahsulleri, genellikle içki ve başka kimyevi­lar kapsadıkları için saçınızı kurutabilir ve hasar vere­öğrenirler. Natürel bileşenlerden oluşan mahsuller saçınız için daha sıhhatlidir.

Saç kremleri saçları ıslatır ve prbitkiein ilaveler, ama saçın iç kısımlarına nüfuz etmezler. Kremler saçı, fırçalama ve biçim verme sırasında kırılma olasılığını eksiltecek şekilde yumuşak ve elastik bir hale getirerek korur ve kuvvetlendirir. Sıcak yağ bakımları saçı kaplayarak daha yumuşak ve parlak hale getirirler, ama onu ıslatmazlar.

Nem, sıhhatli saçın esasıdır. Şampuanla yıka­dığınızda saç nemi sudan alır. Şayet doğuştan kuru saçınız varsa, kuru saçlar için özel olarak büyüdü­rilmiş, şampuan kapsayan ıslatıcıları kullanabilirsiniz. İkisi bir arada kremli şampuanlar çok ağır ve kaygan olabilir; o surattan saç tipiniz nasıl olursa olsun ayrı şampuan ve ayrı krem kullanın.

Şayet saçınızı yeterince sık şampuanlamazsa-mz, leke, yağ ve biçim verme mahsulleri, hava lekeliliği, duman ve yevmiye hayattan kalan öbür artıklar birikerek saç foliküllerini tıkar, gıdaların saç ten­sine erişmesini maniler ve neticede saç düzgün bir biçimde uzamaz.

Islak saçın esnemesi, dolayısı ile de hasar görmesi daha kolaydır. Gezmiş ıslak saçı parmak­larınızla, ya da seyrek dişli bir tarakla açın; fırça kullanmayın.

Saçınız kısa ve yağlı ise, onu her gün şam­puanla yıkayın. Daha uzun ve basmakalıp ya da kuru ise onu iki günde bir yıkayabilirsiniz. Şampuandan sonra her zaman krem kullanın.

Saçı dalgalı ya da kıvırcık yapan permalar ve saçı düzleştirici harekâtlar, saç tellerindeki belirli mole-küler bağları çözen ve sonra onları farklı bir tertip etmeyle tekerrür bağlayan bazı kimyeviler kullanarak tesirli olurlar. Bu kimyeviler yalnızca saça hasar vermekle kalmaz, doğru bir biçimde kul­lanılmaz ya da çok sık kullanılırlarsa saçın dökülmeşine de neden olabilirler. Ciddi folikül hasan olmamışsa – ki çok ender bir vaziyettir- saç tekerrür çıkacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.