Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sarı nokta Gören nokta veya makul hastalığı

29.05.2021
93
Sarı nokta Gören nokta veya makul hastalığı

Yaşamın uzaması bedenin her uzvunda aynı olmayabilir. Bazı uzuv­larımızla bazen arkadaşlarımızla olduğu gibi yollarımız ufalayabilir. Olsun, gördüklerimiz, tattıklarımız, kokladıklarımız ve değdiklerimiz yeter; kalan arkadaşlar da, …

Yaşamın uzaması bedenin her uzvunda aynı olmayabilir. Bazı uzuv­larımızla bazen arkadaşlarımızla olduğu gibi yollarımız ufalayabilir. Olsun, gördüklerimiz, tattıklarımız, kokladıklarımız ve değdiklerimiz yeter; kalan arkadaşlar da, hastalığın ileri yarıyılında, hâlâ kalan etraftan görme­nin devam etmesi gibi, hep bizimle birliktedir.

Sarı Nokta Gören Nokta veya Maküla hastalığı nedir?
Gözün içinde her bölge görmeye dayanakçıdır, ama reel sarı nokta denilen parçala­ge görmenin yüzde doksanından mesuldür. Bu nokta hem renk­leri ayırt eder, hem baktığımız yeri görmemizi sağlar hem de apaçık görmemizi becerir. Bireyin yaşına göre daha erken ihtiyarlamaya ergonomik bir yapısı vardır ve şayet bireyden daha erken ihtiyarlarsa Sarı Nokta-Gören Nokta-Maküla Hastalığı-Yaşa Bağlı Maküla Dejeneresansı denir.

Sarı Nokta hastalığı kimlerde olur?
Ailesel yatkınlığı olanlarda, sigara içenlerde ve güneşe çok maruz kalan­larda olabilir. Gerçeğinde yeterince uzun yaşayan herkeste sarı nokta neticede ihtiyarlar, ama bazı şahıslarda bu daha erken yaşlarda olabilir.

Sarı Nokta hastalığı olan bireyin ne gibi yakınmaları olur?
Hastalık, düz çizgileri kumpassız, zikzaklı görmeyle başlar. Sonra baktığı yeri göre­meme, yalnızca etrafı göreöğrenme biçimine dönebilir.

Sarı nokta hastalığında âmâ­lük olur mu?
Tıbbi anlamda âmâlık olmaz, hastalığın en ileri dönemlerin­de dahi etraf görme korunur. Ama okuma ve araba kullan­mada güçlük olabilir.

Kaç tipi vardır?
Islak ve kuru tipleri vardır. Kuru tip daha yavaş ilerler ama rehabilitasyona cevabı azdır. Islak tip daha süratle ilerler ama rehabilitasyona daha iyi cevap verir. Islak tipte sarı nokta­nın altında akışkan birikmesi veya kanama sebebiyle aniden flu görme başlaya­öğrenir, hemen hekime gitmek gerekir.

Rehabilitasyonu nedir?
Günümüzde geliştirilen yeni lazer sistemleriyle ve göz içine yapılan özel ilaç iğ­neleriyle hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Ağızdan alınacak E vitamini desteğide gidişatın ilerlemesini yavaşlataöğrenir. İleri yarıyıllarda özel gözlüklerle az gö­renler için gözlükler mevcut görmenin daha bereketli bir biçimde kullanılması sağ­lanabilir.

Tedbiri var mıdır?
Sigara ve güneşderi uzak durmak, ailede bu tip hastalık varsa bütün morötesi göz­lük olmadan dışarı çıkmamak ve asla, değil güneşe bakmak, güneş altında öğlen saatlerinde gezmemek ve kesinlikle şapka takmak verimlidir. Son zamanlarda ya­şa bağlı gözün gören noktası sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için gece ışığı kullanılması önerilmektedir. Sabah uyanınca aniden ışıkla karşılaşan göz hücreleri bir fabrika gibi çalışmaya başlarlar ve atıkları aynı süratle gözden ata­mazlar. Atıkların gözde birikmesi hastalığı süratlendirir. Oysa, fabrika gece süresince rölantide çalışırsa sabah ani bir birikme olmaz, düşüncesi dominant olmaya başlamıştır.

Daha detaylı bilgi nereden edinilebilir?
Hekiminizden alabilirsiniz, zira her hastanın vaziyeti değişik olacağı için, en iyisi doktorunuzun size sizin gidişatınızla alakalı vereceği bilgilerdir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.