Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sarı nokta hastalığı bayanları daha fazla etkiliyor

30.05.2021
49
Sarı nokta hastalığı bayanları daha fazla etkiliyor

Women ’s Health Araştırma Derneği ’nin yaptığı araştırma, bayanların Sarı Nokta hastalığı ’na Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu tutulma riskinin, erkeklere göre daha fazla olduğunu gösteriyor. Sarı Nokta hastalığı …

Women ’s Health Araştırma Derneği ’nin yaptığı araştırma, bayanların Sarı Nokta hastalığı ’na Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu tutulma riskinin, erkeklere göre daha fazla olduğunu gösteriyor.

Sarı Nokta hastalığı özellikle ağ tabakanın merkezini etkileyerek ilerleyen yaşlarda âmâlığa neden olabiliyor. İki gözde de odaklanma ve ciddi anlamda görme kaybına neden olan Sarı Nokta hastalığının en ehemmiyetli sebebi ise ilerleyen yaş etkeni… Yapılan son araştırmalar Sarı Nokta hastalığının erkeklere göre bayanlarda daha fazla görüldüğünü gösteriyor. Tahlilciler bayanların erkeklerden daha uzun süre yaşamalarının, Sarı Nokta hastalığına tutulmanın en ehemmiyetli sebebi olan yaş etkeni ile bağdaştığını söylüyorlar. Yaşın dışında sigara kullanımı, obezite, kalıtımsal özelliklerin de Sarı Nokta hastalığına tutulmada tesirli olduğu öğreniliyor.

Sarı Nokta hastalığına tutulmamak için yapılması gerekenler aslında sağlıklı bir hayat için yapılması gerekenler ile aynı… Uzmanlar bunun için sigarayı vazgeçmeyi, kolestrolü balansta yakalamayı, balık ve lutein kapsayan besinler harcamayı öneriyorlar. Ancak yeterli derecede lutein almak sigarayı vazgeçmek kadar güç… Zira yeterli lutein için günde 1,2 kilogram mısır veya 48 adet yumurta gibi besinlerden çok fazla ölçüde harcamak gerekmektedir. Uzmanların bunun için tavsiyesi ise luteini *mikronutrisyon mahsulleri başka bir deyişle lutein ve antioksidan desteği olarak dışarıdan almak.

*Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle beden için zorunlu besin desteklerinin istenen oranda alınması şekline belirlenebilir. Mikro beslenmenin en net misallerinden birinin vitaminler olduğu söylenebilir.

Essance İstanbul İrtibat Danışmanlığı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.