Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sarımsak Kansere Tesirli

30.03.2021
76
Sarımsak Kansere Tesirli

Sarımsak her tasaya takat. Şimdi de sarımsakta sıtma ve kansere karşı savaşta ehemmiyetli rol oynayan bileşimler bulunduğu ortaya çıktı. Kanada nın Toronto Üniversitesi nde yapılan bir araştırmada, sarmısağın, sıtma hastalığında olduğu gibi kanserle savaşta da ehemmiyetli rol oynadığı saptandı.

Sarmısağın içinde bulunan bileşimlerin sıtmada enfeksiyon oluşmasını önlediği öğreniliyordu. Sarmısakta bulunan bileşimlerin, sıtmadaki enfeksiyonu ihtiyata mekanizmasının, kanserle savaşta ortaya konulan mekanizmayla aynı olduğu belirtildi.

“Disulfides” ismi verilen sarmısağın içindeki bileşimler, natürel olarak soğan ve mohogany ağacında da bulunuyor. Sarmısaktaki bileşimlerin, anti-mantar, anti-kanserojen ve anti-bakteriyel özellik taşıdığı açıklandı.

Daha evvel sarmısağın sıtma üzerinde tesirli olup olmadığını hayvanlarda sınayan bilim adamları, disulfides bileşimlerinden yalnızca birinin, sıtma asalağı üzerinde tesirli olduğuna tespit etti. Disulfides bileşimlerini kanser hücreleri üzerinde sınayan uzmanlar, sarmısağın içindeki bileşimlerden kimilerinin, kanser hücrelerini öldürebildiğini tanımladı.

Sıtma asalağının hücreler üzerinde alana getirdiği enfeksiyonu araştıran tahlilciler, kanser hücreleriyle sıtma enfeksiyonu taşıyan hücrelerin aynı profilde olduğunu kolladı.

Sarmısağın içinde bulunan bileşimlerden biri olan Ajoenenin, hücreler için ehemmiyeti bulunan glutathione sistemi üzerinde tesiri bulunduğu kollandı.

Ajoenenin, glutathione sisteminin azalmasını önleyerek, hücrelerin oksidativ strese karşı tesirli olmasını ve banal metabolizmanın oluşabilmesini sağladığını belirtiliyor.

Bilim adamları, günün birinde sarmısağın içinde bulunan bu bileşimlerden, sıtma asalağı ve bazı kanserler için ilaç elde edilebileceğini düşünüyor.

Bir ilacın elde edilmesi gidişatında ilacın sarmısak kokup kokmayacağıyla alakalı düşünceleri sorulan uzmanlar, “Laboratuvarda bileşimlerin olduğu ufak şişeyi açtığımızda, herkes laboratuvardan kaçmaya çalışıyordu” diye cevap verdi.

Sarmısak araştırmasıyla alakalı rapor, Amerika Birleşik Devletleri nin Atlanta kentinde başlayan, “American Society of Tropical Medicine and Hygiene” genel heyetinde açıklandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.