Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şaşılık – göz miskinliği

08.05.2021
59
Şaşılık – göz miskinliği

ÇOCUKLARDA GÖZ TETKİKİ NE ZAMAN BAŞLAMALIDIR? Çocuklarda ilk tetkik, hiçbir şikâyet olmasa dahi doğumdan hemen sonra çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır. Bu tetkikte özellikle göz bebeğinden …

ÇOCUKLARDA GÖZ TETKİKİ NE ZAMAN BAŞLAMALIDIR?
Çocuklarda ilk tetkik, hiçbir şikâyet olmasa dahi doğumdan hemen sonra çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır. Bu tetkikte özellikle göz bebeğinden ışık yansımasına bakılır. Problem varsa göz doktoruna yönlendirilir.

Doğumdan sonra, 6 ve 18. aylarda göz tetkiki göz doktoru tarafından yinelenmelidir. Ayrıca bu yarıyılda ebeveynler gözlerde kayma, gözleri kırpıştırma, göz kapaklarında düşüklük, gözlerini kısma, ovalama gibi klasik dışı vaziyetlerden şüphelenirlerse daha erken aylarda göz doktoruna müracaat etmelidirler.

Gözler tamamen klasik görünse bile 3 yaşında göz tetkiki tekerrür göz hekimi tarafından yapılmalıdır. Genellikle tek gözde bulunan göz miskinliği, tetkik edilmedikçe gözden kaçabilir. Daha sonraki göz tetkikleri 5 yaşında ve mektebe başlamadan evvel yinelenmelidir. Gözle alakalı problemi olmayanlarda senede bir, gözlük lüzumu olanlarda ise altı ayda bir rutin hakimiyetler önerilmektedir.

Çocukluk çağında görme bozukluğu tespiti için kullanılan PEDİATRİK OTOREFRAKTOMETRE ÇOCUK BİLGİSAYARLI GÖZ TETKİKİ ile sadece 1 metre uzaklıktan çocukların ışıklı bir diske bakması yeterli olacaktır.
Özellikle ailesinde göz bozukluğu olanlarda erken teşhiste kullanılan, oldukça ehemmiyetli bir usuldür. Sağlık Kurumumuzda takribî 1 yaşından itibaren çocukların tetkikinde faal olarak kullanmaktayız.

ŞAŞILIK NEDİR?
Her iki gözün birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesidir. Her bir gözde 6’şar adet göz dışı adale bulunmaktadır. Bunların birinde veya bir kaçında kuvvet azlığı ya da aşırılığı olması gözlerde kayma nedenidir.

Şaşılık rehabilitasyonunda erken teşhis çok ehemmiyetlidir. Teşhiste geç kalındığında ömür boyu sürecek estetik problemlerin yanı gizeme, kalıcı
görme yanılgıyı oluşmaktadır.

ŞAŞILIKTA TEHLİKE ETKENLERİ NELERDİR?
Ailesinde şaşılık hastalığı olanlar, minik yaşta ateşli hastalık havale geçirmiş olanlar, akraba konutluluğu olanlar, travma yüksekten düşme, başını çarpma hikayesi olanlar

ŞAŞILIK BULGULARI NELERDİR?
Gözlerde paralelliğin kaybolması, gözlerde ağrı, sulanma, çift görme, flu görme, üç ebatlı görüntünün kaybolması, baş veya suratın bir tarafa dönük olması, çenenin kalkık olması, başını öne eğip gözünü yukarıya kaldırıp bakması en ehemmiyetli bulgulardır.

YALANCI KAYMA NEDİR?
Burun kökü genişliği ya da göz kapak yapısına bağlı yanıltıcı bir görünümdür. Bu vaziyetin net olarak aydınlatılması için göz hekimi tetkiki koşuldur.Rehabilitasyon gerektirmemektedir.

ŞAŞILIK REHABİLİTASYONU NASIL OLUR?
Gözlük rehabilitasyonu: Bazı şaşılıklar kırma hatasına bağlı olup,gözlükle düzelebilir.
Kapatma Rehabilitasyonu: Hastanın gözünde uyuşukluk varsa uygulanır.
Ortoptik Rehabilitasyon: İki gözle beraber görme maharetini ve derinlik hissini çoğaldırmak emeliyle uygulanır.
Cerrahi Rehabilitasyon: Doğumdan itibaren olan kaymalarda veya daha sonra ortaya çıkan ancak gözlükle düzenlenemeyen kaymalarda uygulanır.

GÖZ MİSKİNLİĞİ NEDİR?
Tıpta ambliyopi olarak adlandırılan göz miskinliği her iki gözde veya gözlerden birinde görme besbelliliğinde %20 veya daha fazla eksilme olmasıdır. Görme doğuştan itibaren beynin bildiği bir marifettir .

Şayet doğumsal veya sonradan ortaya çıkan bazı göz bozukluklarına katarakt, şaşılık, yüksek göz bozukluğu, vs bağlı olarak görsel
ihtarın beyine iletilmesinde yanılgı olursa göz miskinliği büyüyebilir. Bu bozuklukların rehabilitasyonuyla göz miskinliği ortadan kalkabilir. Bu sebeple ailesinde göz miskinliği ya da şaşılık olanların 3 yaşından evvel göz hekimi tarafından göz tetkiki olması koşuldur.

GÖZ MİSKİNLİĞİ REHABİLİTASYONU NASIL OLUR?
Gözlük rehabilitasyonu: Öncelikle şayet varsa, hastadaki kırma yanılgıyı düzenlenir. Kapatma rehabilitasyonu Bütün, kısmi: İyi gören gözün bütün veya kısmi zamanlı kapatılması esasını direnir.
Penalizasyon rehabilitasyon: İyi gören gözün görmesi ilaçla eksiltilip, az gören göze + sırça ilavesi ile görmenin çoğaldırılması esasını direnir.
SIRÇA rehabilitasyonu: Haftada 2-3 seans olmak üzere hastane civarında uygulanır. Sağlık Kurumumuzda uygulanmaktadır.

Bu rehabilitasyonlar kaç yaşına kadar yapılmaktadır?
Nörövizyon Rehabilitasyonu: Sağlık Kurumumuzda uygulanan bu teknikle zaferli neticeler
alınmaktadır.

GÖZ UYUŞUKLUĞUNDA NÖROVİZYON
9 – 55 yaş arası bireylerde göz miskinliği rehabilitasyonunda uygulanan bir usuldür. Hasta için rastgele bir yan tesiri yoktur. Uygulaması basittir. Yalnızca hastaların bilgisayar kullanmasını öğrenmeleri gerekmektedir.

NÖRÖVİZYON REHABİLİTASYONU KİMLERE UYGULANIYOR?
9 – 55 yaş arasında olup, görmesi en az % 20 seviyesinde olan, gözlerinde kayması olmayan, gözün arka kısmında ağ tabakasında bozukluk olmayan kimselere uygulanır.

NÖROVİZYON REHABİLİTASYONU NASIL UYGULANIYOR?
Birey bilgisayar programı sayesinde uygun bir etrafta rehabilitasyona başlayabilir. Rehabilitasyon takribî 40 seans devam et ve her seans takribî 45 dakika devam ettir. Sistem 1-2 seans sonra şahsın görme seviyesini tanımlayarak hastaya özel ödev oluşturur. Her hakimiyetten sonra hekim tarafından hastaya ait tetkik belirtileri girilerek, hastanın rehabilitasyona ait gelişim profili tanımlanır.

Rehabilitasyonun galibiyeti için seanslar haftada 3 defa uygulanmalıdır. Kumpaslı seanslar ve kumpaslı hekim hakimiyetleri sayesinde takribî 3 ayda rehabilitasyondan zaferli neticeler alınmaktadır.

Op. Dr. Mitat ALTUĞ
Göz Nurunu Koruma Vakfı
Bayrampaşa Göz Sağlık Kurumu
www.gozvakfi.com

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.