Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Seçenek Tıbbın Yeni Favorisi “Hekim Balıklar”

24.03.2021
71
Seçenek Tıbbın Yeni Favorisi “Hekim Balıklar”

Ten hastalıklarında kullanılan hekim balıklar özellikle sıhhat turizminde gitgide ünlenir hale geldi.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Abonesi Doç. Dr. İhsan Çelik yaptığı açıklamada, özellikle sıhhat turizminde bazı ten hastalıklarının iyileştirilmesinde bu hekim balıklardan istifade edildiğini söyledi.

 

Balıkların özel izinle Sivas’tan getirildiğini anlatan Çelik, 3 yıldır hekim balıkları, laboratuvarda doğal hayat etrafı sağlayarak yetiştirildiğini belirtti.

 

Çelik, şöyle devam etti:

 

“Garra rufa olarak da öğrenilen balıklar hem Türkiye’de hem de Avrupa’da uzun senelerdir rehabilitasyon emelli olarak kullanılıyor. Birkaç yıldır bu balıklarla bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Bu balıkların laboratuvar civarında üretilmediğini ve yetiştiriciliğinin yapılmadığını gördük. Bugüne kadar kullanılan balıkların hemen hemen hepsi tabiattan bir araya geliyor ve ticari emeller için kullanılıyor. Biz de bunu bilimsel çalışmalar kapsamında geliştirip yetiştirmeye başladık ve şu anda yapımını sıhhatli bir biçimde yapmaya devam ediyoruz.

Çalışma ve değerlendirmelerimizin ardından artık balıklarla ÇOMÜ Tıp Fakültesinde özellikle cildiye alanında seçenek tıp olarak kullanımına müteveccih birtakım çalışmalara giriyoruz. Emelimiz, burada tabiattaki balıkları, insanların faydasına kullanılabilecek biçimde kazandırmak. Balığın imali, gelişmesi ve seçenek tıbba kazandırılmasına müteveccih çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalar olgunlaştıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağız.”

Rehabilitasyon süreçleri takip edilmeli

Balıkların, suya giren insanların bedenlerindeki kabuk ve ölü tenleri yediği bilgisini veren Çelik, balıkların ağzındaki ditranol isimli bir enzim sayesinde bazı yaralarda iyileştirici tesirinin görüldüğünü belirtti.

Konunun bilimsel olarak da ortaya konulduğuna işaret eden Çelik, “Natürel bunun bir derecesi var, her derecede rehabilitasyon yapılmıyor” dedi.

 

Çelik, rehabilitasyon süreçlerinin kesinlikle hekim hakimiyetinde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Mevzubahisi balıklardan turizmde de faydalanıldığına değinen Çelik, “Özellikle güney bölgelerde tatil yerlerinde insanların yalnızca stres atmak için kullandığı bir usul. Manikür, pedikürde kullanılıyor. Suya ayaklarını ya da bedenlerini sokuyorlar. Belli bir fiyat karşılığında insanlar bu hizmetten istifade ediyor. Son senelerde bu oldukça yaygınlaştı” ifadesini kullandı.

 

İhsan Çelik, bu balıklardan özellikle kaplıca bölgeleri ve bazı otellerde sıhhat turizmi kapsamında değerlendirilmesi mevzusunda teşebbüsçülere dayanakçı olmaya çalıştıklarına sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.