Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker ve saç kaybı arasındaki ilişki

24.05.2021
38
Şeker ve saç kaybı arasındaki ilişki

Hormonlar, perhiz ve saç kaybından bahsederken, bedenin şeker seviyesini tertip etmekte ehemmiyetli bir rolü olan pankreastan da bahsetmemiz gerekir. Bu ilişkiyi kavramak için, pankreasın nasıl çalıştığını …

Hormonlar, perhiz ve saç kaybından bahsederken, bedenin şeker seviyesini tertip etmekte ehemmiyetli bir rolü olan pankreastan da bahsetmemiz gerekir. Bu ilişkiyi kavramak için, pankreasın nasıl çalıştığını öğrenmek gerekir. Şayet siz ya da etrafınızdan biri diyabet hastası ise bu mevzuda bilginiz olması ola­sıdır.

Pankreas, sabit kan şekeri seviyelerini muha­faza eden ensülin ve glucagon ’u üretir. Ensülin, beden hücrelerinin glikozu şeker yakıt olarak kul­lanmasına dayanak eder; böylece kan dolaşımındaki şeker ölçüsünü düşürür. Glucagon, kan dolaşımın­daki şeker ölçüsünün yükselmesi gerektiğinde, depoladığı şekeri kana salgılaması için karaciğeri uyarır. Bu iki hormon, kan şekeri seviyesini den­gede yakalamak için işbirliği yaparlar.

Pankreas yeterince ensülin üretemediğinde ya da beden pankreasın ürettiği ensülini kullanama­dığında diyabet, başka bir deyişle kronik yüksek kan şekeri rahatsızlığı alana kazanç. Bu, şekerin kan dolaşımından, bedene yakıt oluşturmak için ona gerçek lüzum dinleyen hücrelere ya da yakıta lüzum dinlen­duğunda kullanılmak üzere depolandığı karaciğere erişemediği anlamına kazanç.

Hipoglisemi ya da düşük kan şekeri olarak bili­nen bunun bütün ters vaziyetinde ise, bedendeki şeker, hücreler tarafından yakıt olarak fazla kullanılır ve kan dolaşımında yeterli şeker kalmaz. Bu vaziyet, kan şekeri seviyelerinin korunması için yeterince sık yememek gibi kolay bir sebepten birkaç saat ya da tam gün yemek yemediğinizde sezdiğiniz o bulantı ve sersemlik bu surattandır ya da aşın ensülin yapımından kaynaklanabilir.

Bedeninizdeki ensülin ve testosteron seviye­leri arasında ehemmiyetli bir iletişim vardır; ensülini hakimiyet ederek testosteronu da hakimiyet edebilirsiniz. Bu, saç kaybını önlemek ve saç uzaması için uygun bir dahili fizyolojik etraf yaratmak açısından ehemmiyetli bir usuldür.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.