Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sert suyla gelen sıhhat…

29.03.2021
136
Sert suyla gelen sıhhat…

Yüksek mineralli natürel suların sert su, sıhhat için bulunmaz bir mineral kaynağı olduğu ortaya çıktı. İçme sularında pH seviyesi yüksek natürel mineralli suları seçim etmek, kalp hastalıklarından korunmanıza neden oluyor…

Yüksek mineralli natürel suların sert su sıhhat için saymakla bitmeyen fayları ortaya çıktı. Prof. Dr. Zeki Karagülle, sert su içen şahısların, kalp-damar sıhhatlerinin içmeyenlere oranla çok daha iyi olduğunun ispatlandığını vurguladı.

Sert su içen insanlarda enfarktüslerin ve ani kalp durmalarının daha az görüldüğünün tanımlandığını vurgulayan Prof. Dr. Karagülle, Yapılan araştırmalar sert suların sıhhat tesirlerinin kapsadıkları minerallere magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat bağlı olduğunu gösterdi. Oysa suyun sertliğinin başka bir deyişle kalsiyum ve magnezyum ve bikarbonat içeriklerinin insan sıhhati için hasarlı tesirleri gösterilememiştir. Dolayısıyla sert su sıhhate hasarlı olması mevzubahisi değildir. Kısaca söylemek gerekirse, natürel mineralli sularda dışarıdan müdahale ısıtma, kaynatma vb ile oluşan tortu veya çökeltiler gerçeğinde bu suların natürel sıhhatli mineral içeriklerinin göstergesidir dedi.

Yüksek mineralli natürel suların sert su kemik gelişimini destekleyici özelliğinin de altını çizen Prof. Dr. Zeki Karagülle, suların sertliğini yaratan ve kaynama ile çökelti-kireç oluşturan kalsiyum, magnezyum ve bikarbonatın gerçeğinde mineralli suların bir hayli sıhhat tesirini sağlayan esas içerikler olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Karagülle, Kemik ve dişlerin yeterli büyümesi ve sağlamlığının korunmasında en ehemmiyetli elementlerden biri olan kalsiyum, mineralli su içimi ile en az süt ve süt mahsullerindeki kalsiyum gibi bedene alınabilmekte ve biyolojik olarak verimli olmaktadır. Nitekim bir dizi araştırma göstermiştir ki, bayanlarda menopoz sonrası görülen osteoporoz kemik yoğunluğunun eksilmesi, kırılganlığının çoğalması yüksek kalsiyumlu mineralli su içilmesi ile önlenebilmektedi. dedi.

Mineralli su içmenin daha bir hayli verimi olduğunun unutulmaması gerektiğini de anımsatan Prof. Dr. Zeki Karagülle, mineralli suların bu verimlerini de şöyle ifade etti; Mineralli sularda kalsiyumla beraber bulunan magnezyumun da biyo-yararlanımı bağırsaklardan yeterli emilimi ve bedendeki biyolojik hadiselerde faal yer alması yüksektir. Magnezyum özellikle kalsiyum ile beraber kalp sıhhati ve asapsal mesajda rol oynar. Mineralli sularla alınan magnezyumun adale bitkinliği ve spazmlarını önlediği gösterilmiştir. Sert suların ana anyonu olan bikarbonat ise özellikle mide ve barsak işlevlerini destekleyici tesir gösterir. Daha da ehemmiyetlisi hem mide hem kan hem de idrarda asit-baz balansını tertip etmede ehemmiyetli rol oynar. Bu sayede sindirim, metabolizma ve boşaltım işlevlerinde natürel fizyolojik takviye sağlar.

Suyun sertliğini oluşturan kalsiyum, magnezyum ve bikarbonatın insandaki bu fizyolojik verimli tesirleri yanında, böbrek taşı yaradılışı, ileri yaşlarda kognitif öğrenişsel eksiklik, çok düşük doğum ağırlığı, hamilelik karmaşıklıkları, hipertansiyon ve bazı kanser cinslerinde gözetici ve rehabilitasyon edici tesirlerini gösteren ispatlar vardır.

Mineraller ne işe yarıyor

Sert suların içindeki mineraller insan sıhhatinde oynadıkları roller sebebiyle esas lüzumluluk taşırlar. Sert natürel mineralli şişe sularında bulunana mineraller kombine bir biçimde alttaki işlevleri yerine getirirler;

• Kemik yapısı ve yoğunluğu ve hücre membran yapısı ve fonksiyonlarıları; Kalsiyum, Magnezyum, Florür

• Su ve elektrolit balansı; Sodyum ve Klorür

• Metabolik imha süreçleri Magnezyum, Çinko, Bakır, Selenyum, Mangan

• Hormon işlevleri; tiroit İyodür insulin Krom

• Oksijen bağlama ve taşıma; Demir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.