Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SES KISIKLIĞI

06.04.2021
67
SES KISIKLIĞI

Ses kısıklığı ses niteliğindeki negatif tüm farklılıkları içeren genel bir isimdir. Sesteki bu farklılar çatallanma, sesin boğuk çıkması vs. biçiminde olabilir. Bu farklılıklar genellikle ses tellerindeki rahatsızlıklara bağlı olarak büyür. Soluk alırken gırtlağımızın sağında ve solunda yer alan ses telleri açılır konuşma sırasında ise toplanıp kapanırlar bu sırada aralarından geçen hava akımı ses tellerini titreştirerek ses oluşmasına neden olurlar. Ses tellerinde oluşan kitleler ses tellerinin kapanmasını bozarak ses kısıklığına yol açarlar.

Ses Kısıklığı Sebepleri

Ses kısıklığının bir hayli sebebi vardır ve çoğu defa bunlar çok ciddi bir hastalık değildirler. Ses kısıklığının en sık sebepleri soğuk algınlığı sonrasında büyüyen akut larenjit ve sesin fazla biçimde zorlanmasıdır. Uzun süren ses kısıklığı genellikle sesin uygunsuz kullanımına bağlıdır. Sesin makûs kullanılması vokal nodül denilen ses teli nasırı ve polip oluşmasına neden olabilir.

Vokal nodül çocuklarda ve sesini fazla kullanan yetişkinlerde görülür. Nodül ve poliplerin kansere dönüşmesi enderdir. Yetişkinlerde bir öteki sık ses kısıklığı sebebi ise gastroözofageal reflüdür. Gastroözofageal reflü mide asidinin yemek borusundan yukarıya doğru kaçmasıdır. Reflüsü olan bir çok ses hastasında midede yanma hissiolmayabilir. Bu bireylerde ses sabahları makûstur ve gün içinde giderek düzelir. Reflü hastalarında çoğu defa boğazda takılma ve sık boğaz arınma hissi bulunur. Sigara kullanımı bir başka ses kısıklığı sebebidir. Gırtlak kanserinin gerçek sebebi olan sigarayı kullanan şahıslar şayet ses kısıklığı büyürse hemen hekime müracaat etmelidirler. Allerji, guatr, nörolojik rahatsızlıklar ve bayanların adet hali öteki ses kısıklığı sebepleri arasındadır. Yaşlılık ise bir başka ses kısıklığı sebebidir.

Ses Kısıklığını Kim Rehabilitasyon Eder ?

Soğuk algınlığına bağlı ses kısıklığı aile doktorları, dahiliye doktoru veya çocuk hastalıkları uzmanınca rehabilitasyon edilebilir şayet ses tellerini tetkik etmeyi öğreniyorlar ise. Şayet ses kısıklığı iki haftadan uzun sürdü ise veya sebebi tanımlanamıyorsa kesinlikle bir kulak burun boğaz hekimi hastayı tetkik etmelidir. Ses rahatsızlıkları kulak burun boğaz hekimi ve ses terapistinden oluşan bir takım tarafından rehabilitasyon edilmelidir.

Ne Zaman Kulak Burun Boğaz Hekimi’na Müracaat Etmeli?

• Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürdü ise.

• Ses kısıklığına alttaki belirtiler eşlik ediyor ise: Ağrı varsa, öksürükle kan geliyorsa, yutma eforluğu varsa, boyunda şişlik varsa.

• Birkaç günden daha fazla süren bütün ses kısıklığı veya çok ciddi ses farklılığı.

Ses Kısıklığı Nasıl Değerlendirilir?

Kulak burun boğaz hekimi hastanın ve hastalığın hikayesini alır ve hastanın ağzına ayna yerleştirerek ses tellerini tetkik eder. Bazen tetkik endoskopik usulle yapılarak video kaydı da yapılabilir. Bu tetkik usulleri hastaların çoğu tarafından basitlikle tolerere edilebilir.

Ses Hastalıkları Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Rehabilitasyon hastalığın sebebine göre değişir. Bir çok ses kısıklığı sadece ses istirahatı ile rehabilitasyon olabilir. Hekiminiz sesinizi nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bazı tekliflerde bulunup gereğinde sizi ses terapistini yollayacaktır. Sigaradan ve dumanından kaçınmak tüm ses hastaları için koşuldur. Bol akışkan yiyecek alımı da yararlıdır. Ses istirahatı ve ilaç rehabilitasyonları ile iyileşme ihtimali olmayan bazı ses teli rahatsızlıklarında cerrahi rehabilitasyon gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.