Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SICAK TAŞ TERAPİSİ

29.04.2021
24
SICAK TAŞ TERAPİSİ

Sıcak Taş Terapisi, ısıtılmış taşlar kullanılarak ısının vücudun derinlerine nüfuz ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisidir. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav bazalt taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılır. Sıcak Taş Terapisi, 1993 senesinde Arizona’da Mary Nelson Hannigan tarafından geliştirilmiştir. Mary Hannigan bu masaj tekniğini 1999 senesinde Avrupa’da ilk kez İngiltere’de öğretmeye başlamıştır.

Sıcak Taş Terapisi, uzun müddet ısıyı üzerinde yakalama özelliğine sahip volkanik lav bazalt taşları ile yapılır. Bu pürüzsüz, parlak ve farklı boylardaki yassı taşlar su içerisinde ısıtılırlar.

Sıcak Taş Terapisi Nasıl Uygulanılır?

Sıcak taşlar, terapist tarafından masaja başlamadan evvel bedenin muhakkak kilit noktalarına yerleştirilir. Böylece, daha masaja başlanmadan, taşların ısısı adalelerin derinlerine nüfuz eder ve “Termoterapi” özelliğinden faydalanılmaya başlanır. Ardından aromatik öz yağlardan da yararlanılan masaj uygulanır. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının süratlenmesini ve dolayısıyla adalelerin, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini Termoterapi sağlar. Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması sebebiyle, suyun terapi özelliğinden de Hidroterapi yararlanılır. Sıcak taşlarla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, olağan bir masajdaki on ovma hareketine denktir.

Sıcak Taş Terapisi nin Özellikleri Nelerdir?

Sıcak Taş Terapisi’inde, hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana’nın enerjisinden; hakikatinde onun tam elementlerinden faydalanılır. Bu, Sıcak Taş Terapisi’nin çok kendine has tekniği sayesinde hakikatleşir. Volkanik lav bazalt taşlarının enerjisi bize, tabiatla iç içeymişiz duygusunu verir. Bu sebeple, terapi sonunda birey fiziksel, duygusal ve akılsal rahatlık, dinginlik kazanır; baştan ayağa arınmış sezerek kendi tabiatına döner.

Sıcak Taş Terapisi nin Verimi Nedir?

Sıcak Taş Terapisi’nin periodik olarak uygulanması, kronikleşmiş kasvetler üzerinde tesirli olmaktadır. Sıcak Taş Terapisi nin verimi, sadece belirlenen sualin giderilmesiyle hudutlu değildir. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve akılsal anlamda da enerji verir; kısacası terapi gören kendisini, baştan ayağa arınmış sezer. Sıcak Taş Terapisi, kendi tabiatına dönmek isteyen birisi için balanslı bir yoldur.

Sıcak Taş Terapisi nelere iyi kazanç?

Sıcak Taş Terapisi, periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş kasvetler üzerinde de çok tesirlidir. Sıcak Taş Terapisi, alttakiler de dahil pek çok vaziyette dayanakçı olabilir:

• Adale, kemik ve eklem meseleleri; bel ve sırt sızısı

• Spor yaralanmaları

• Stres kaynaklı meseleler; stres, gerginlik

• Uykusuzluk

• Başağrısı

• Kadın sıhhati; regl kasvetleri

• Sancılı regl sızıları, fazla kanama,

• Gebelikteki meseleler; bel ve sırt sızıları, gevşeme

• Solunum, dolaşım, sindirim meseleleri

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.