Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Bağımlılarının Dikkatine

03.04.2021
72
Sigara Bağımlılarının Dikkatine

Ramazan ayının bitmesi ile sigara tiryakilerini büyük risk bekliyor. Sigara kullananların oruç nedeni ile eksilttiği sigara kullanımını çoğaldırma ihtimali yüksek.

Oysa oruç sigarayı vazgeçmek için ehemmiyetli bir fırsat oluşturuyor. Peki Ramazan sonrasında oruçta kazandığımız alışkanlığı nasıl devam ettirebiliriz?

    Sigara vazgeçmek elbette her şeyden evvel istem işidir. İstemde karar kıldıktan sonra sigaranın viranelerini ortadan kaldırmak ve yerine uğraş bulmak için alttaki maddeler takip edilebilir:

·         Birey Ramazan biter bitmez sigaraya sarılmamalı. Sigara canı sürükledikçe karabaş  otu lavanta cinsi yağı ağzına damlatabilir ya da dolaysız olarak nebatı çiğneyebilir. Bu sigara içmeye kalkarsa şahsın midesinin bulanmasına destekçi olabilir. Aynı zamanda baş bölgesindeki dolaşıma tesir ederek asapları yatıştırmaya destekçi olur.

·         Sigarayı vazgeçmek istemenin sebepleri ve sigaranın hasarları karşılıklı olarak liste yapılmalı.

·         Her sabah egzersiz ya da yürüyüş yapılmalı.

·         Gün içerisinde melissa, papatya, lavanta ya da sarı kantaron çayı 2 ya da 3 kadeh içmek sigarasızlığın vereceği asabiyetin önüne geçebilir ve bireye uysallık verir.

·         Her sabah aç karna bir tatlı kaşığı harnup harcamak akciğeri güçlendirir. Sigara harabelerinden akciğerlerin temizlemesine destekçi olabilir.

·         Sigara istedikçe 3-4 adet ham badem, 2 adet ceviz, kuru incir ya da kayısı harcanırsa sigara yerine uğraşı bulunmuş olur. Aynı zamanda mukavemet çoğaldırır.

·         Yeniden sigara istedikçe birey, kenger sakızı ya da şekersiz sakız çiğnemesi ağız tiryakiliğinin yerini doldurur.

·         Boş zamanlarda bulmaca çözmek, akıl küpü ile oynamak gibi hem beyin işlevlerini çalıştıracak hem de uğraşı verecek şeylere müracaat etilmeli.

·         Birey çevresindeki insanlara sigarayı vazgeçtiğini söylemeli.

·         Sigarayı vazgeçen birey sigaradan tiksinmek ismine sigaranın verdiği hasarların görsellerinden kendisini en çok etkileyeni duvarına asabilir ya da cebinde taşıyabilir.

·         Soluk terapisi yapılmalı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.