Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara ve Göz

13.06.2021
46
Sigara ve Göz

Sigaranın göze tesirleri nelerdir? 1. Sigara dumanı gözyaşının ivedi kurumasına neden olur. Devamlı sigara du­manına maruz kalan bir gözde sürekli müesseseye olacağı için beyne giden “gözde …

Sigaranın göze tesirleri nelerdir?
1. Sigara dumanı gözyaşının ivedi kurumasına neden olur. Devamlı sigara du­manına maruz kalan bir gözde sürekli müesseseye olacağı için beyne giden “gözde müesseseye var, acil gidişat!” iletiyi, beyinden “eh o zaman azıcık mus­lukları açın bakalım” emri çıkarır. Musluklar açılınca alana gelen gözyaşı, her gözyaşının basmakalıpta olması gereken üç tabakasını kapsamadığı için azıcık gözü yakabilir. Fazla gözyaşını sağlamak için beyin, bir de gözdeki kanlan­mayı arttırmayı sınar. Bu emelle göz etrafındaki damarlara daha çok kan yollar, bu kanı taşımak için damarlar genişler ve gözler kızarık görünür.

2. Tiroid hastalıklarına guatr bağlı göz hastalığı da sigaradan birebir etkilenir. Denilebilir ki, her bir sigara dolaysız olarak gözdeki gelişmeye yol açar.

3. Yaşa bağlı göz hastalıklarında sigaranın rolü: Bedenimizin her kısmı ay­nı süratte ve sırada ihtiyarlamaz. Doğumla başlayan büyüme gerçeğinde ihtiyarlamanın da ilk adımıdır. Öteki bir deyişle ihtiyarlama, natürel gelişimin bir aşamasıdır. Ancak bunu süratlendiren bazı faktörler olabilir. Sigara, en güçlü ve süratli ihtiyarlatıcı-ların başında ve güneşin hemen yanında yer almaktadır. Güneş gibi natürel bir faktör olmadığı için daha özel bir gidişat yaratır. Özellikle gözün gören noktası­nın erken ihtiyarlamasını süratlendirmesi, istenmeyen bir vaziyettir. Ek olarak, yeniden gözde ihtiyarlama bulgusu olan katarakt yaradılışını da süratlendirebilir.

Gözünde olabildiğince erkenden görme azlığı olsun isteyenler: Sigaraya emredin!

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.