Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigaradan Kurtulmanın 3 Yolu!

13.04.2021
37
Sigaradan Kurtulmanın 3 Yolu!

Araştırmalar, sigaraya başlama yaşının 11’e kadar düştüğünü gösteriyor. Her sene, binlerce birey kapsadığı 4 binden fazla hasarlı maddeye karşın sigara içmeye başlıyor. Buna rağmen sigara yasağının başlamasıyla beraber alışkanlığından kurtulmak isteyenlerin rakamı da her geçen gün çoğalıyor. Sigarayı vazgeçmek için bir uzmandan destek almak basitlik sağlıyor. İşte burada devreye yeniden tıp bilimi giriyor. Ara hakimiyetler ve yaşanan kasvetleri paylaşmak, sigarayı vazgeçmede elde edilen galibiyet oranını artırıyor. Sigaranın vazgeçildiği ilk günlerde alana gelen ağız kuruluğu, ağızda çıkan yaralar, kabızlık, coşku, düşünememe gibi meselelerin aşılmasında bu dayanağın ehemmiyetli tesiri oluyor Sigara Bırakma Polikliniği Mesulü Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sigarayı vazgeçmenin yollarını anlattı.

1. Nikotin sakızları ve bantları

Nikotin kapsayan sakız ve bantların 1980’li senelerin ortalarından itibaren kullanılmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu şunları söylüyor: “Bu rehabilitasyonun esası, bireyin harcadığı sigara ölçüsüne göre tanımlanan nikotin bandının bedene yapıştırılmasından katlanıyor. Bu bantlardaki nikotin ölçüyü de giderek eksiltiliyor. Nikotin bantlarının kalbe hasar verdiğine dair söylemler var, ancak bunlar doğru değil. Siz günde 20 sigara içiyorsanız, bunun yerine verilen bant çok daha az nikotin kapsıyor. Tek başına tutumsal rehabilitasyonlarla sigarayı vazgeçme galibiyeti yüzde 15-20 seviyesinde kalırken, bu rehabilitasyonların nikotin ile birleştirilmesinde oran yüzde 30’a çıkıyor” diyor. 2. Bupropiyon

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün kabul ettiği ikinci usul ise bupropiyon faktör maddeli bir ilacın kullanımı. Prof. Dr. Çuhadaroğlu, bupropiyon rehabilitasyonunun kazara bulunduğunu ifade ediyor. Bir çalışma sırasında Vietnam gazilerine verilen bupropiyon faktör maddeli antidepresanların, sigara ve içkiden alınan neşeyi eksilttiği tanımlandı. Nikotin reseptörleri dış civardan ya da organizmanın içinden gelen farklı yapıdaki ihtarları idrak edip, asap lifleri aracılığıyla merkezi asap sistemine ileten anatomik yapılar, sigara içildiğinde beyinde oluşarak, mutluluk hormonları olarak öğrenilen dopamin ve noradrenalin salgılanmasına yol açıyor. Bupropiyon ise bu hormonların beyinde kalış zamanını uzatıyor. Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, bu mekanizmayı şöyle açıklıyor: “Beden bu hormonları kullanıyor, aynı yerden geri alıyor, tekerrür arınıyor ve yine kullanıyor. Geri alma yerleri de ‘reuptake kapıları’ oluyor. Bupropiyon ise bu kapıları yavaşlatıyor. Geri alım yavaş olunca, beyinde daha çok bulunuyorlar ve tesirleri de uzun sürüyor. “ 3. Vareniklin

Birey sigara içince nikotin, beyindeki nikotin reseptörlerine bağlanıyor ve onların rakamının giderek çoğalmasına yol açıyor. Bu gidişat da bağımlılığı pekiştiriyor. Vareniklin faktör maddeli bir ilacın, nikotin reseptörlerini eksilttiğini belirten Prof. Dr. Çuhadaroğlu, bağımlılık gidişatının da şahsa göre değiştiğinin altını çizerek şu bilgileri veriyor: “Nikotin reseptörleri canlılar ve artıyorlar. Vareniklin ise reseptörlere bağlanıyor ve daha az dopamin salgılanmasını sağlıyor, böylece yeni nikotin reseptörü ihtarı yapmıyor. Nikotin reseptörünün ömrü 15 gün. Bu ilaçla, nikotin reseptörlerinin artmasının yasaklanması ve takribî 20 gün içinde bireyin hiç sigara içmediği zamana dönmesi kastediliyor.”

Usulleri değişik olsa da tüm rehabilitasyonların birkaç ortak noktası bulunuyor. Bunlardan ilki rehabilitasyon süresi… Hap alımı biçimindeki rehabilitasyonların en az 8 hafta sürdürülmesi, gerektiğinde zamanın 12 haftaya çıkartılması öneriliyor. Yeni Tutum Biçimleri Geliştirin!

Sigarayı vazgeçmede en ehemmiyetli kaidelerden biri de yeni tutum şekilleri geliştirmek oluyor. Sigara içme gereksinimi sezildiğinde yapılacak birkaç hareket, bu hasarlı alışkanlıktan kurtulmayı basitleştiriyor. Bunlardan kimileri: • Bol bol su için. • Bulunduğunuz civarı sık sık havalandırın. • İşinize odaklanamadığınızı düşündüğünüzde iki dakika soluklanın ve yine başlayın. • Kül tablalarını ortadan kaldırın. • Sigarayı vazgeçmeye karar verdiğiniz an, içtiğiniz markayı değiştirin. • Kullandığınız parfümü değiştirin. Zira sigara kokusu ile birleşen parfüm, şahsi bir özelliğiniz haline geliyor. • Dostlarınızdan size dayanak olmalarını isteyin. • “Niçin sigara içiyorsunuz? Niçin vazgeçmek istiyorsunuz?” suallerini yanıtladığınız bir liste oluşturun. Sigara içmek istediğinizde o listeye göz atın. • Sigara-kahve, sigara-çay ve sigara-rakı gibi ikilileri tespit eterek, bunları ‘sigarasız’ yapmayı deneyin. • Tespih ve stres topu kullanımının takviyeci olabileceğini unutmayın. • Sigarayı vazgeçtiğiniz günü, doğum günü gibi özel bir gün olarak tanımlayın. Böylece kutlamak için iyi bir sebebiniz olsun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.