Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigaranın Az Bilinen Zararları

08.04.2021
39
Sigaranın Az Bilinen Zararları

Sigara içmenin, akciğer kanseri ve kronik akciğer hastalıklarının temel nedeni olduğu çok iyi bilinmektedir. Yine de, sigara içmenin sağlığa en önemli etkisi kalp krizlerine neden olmasıdır: sigara, koroner atardamar hastalığının yolaçtığı ölümlerin yaklaşık dörtte birinin muhtemel nedenidir. Tütünde, Dolaşım sistemine zarar veren birçok farklı kimyasal madde bulunmaktadır.

Tütün dumanındaki nikotin, kalbinizin çalışmasını zorlayan, kan basıncı ve kalp hızını geçici olarak artıran hormonların salgılanmasına neden olarak, böbreküstü bezleriniz üzerine etki eder.

Tütün dumanı, aynı zamanda karbonmonoksit içerir. Solunduğunda, karbonmonoksit, son derece değerli olan oksijenin yerini alarak alyuvarlara bağlanır.

Ayrıca, sigara kalbiniz için gerekli olan oksijen miktarını azaltır.

Sonuç, her bir sigaranın kalbinize ve kan damarlarınıza az, ancak fazladan bir yük getirmesidir. Buna ek olarak, karbonmonoksitin kalp kaslarınız, kan damarlarınız ve hatta kanınızın pıhtılaşması üzerine doğrudan etkisi vardır.

Sigara, belirli kan hücrelerinin (trombosit) kümelenme yeteneğini artırır. Düzenek karmaşıktır, ancak atardamarlarda kolestrol depolanmasına neden olmak gibi bir sonucu vardır (bakınız Ateroskleroz: Nedir?).

Bu, sigaranın toplumumuzda ölümün üçüncü nedeni olan inmeyle olan ilişkisini açıklar. Sigara içen kişiler 2 ya da 3 misli fazla inme riski taşırlar.

Sigara aynı zamanda, çevre damarların tıkayıcı hastalığına da katkıda bulunur (bakınız Kan Dolaşımı Sorunları). Bu, egzersiz yapıldığında bacak ya da kalçalarda ağrı ve ayağın kangren olmasıyla sonuçlanabilir.

Özellikle 35 yaşın üzerinde, doğum kontrol hapları kullanan kadınlar, kalp ve damar hastalıklarıyla ilişkili ciddi risk taşırlar. Risk son derece ciddidir.

Sigara, koku ve tat alma duyularını körelterek, yemek yemekten daha az zevk alınmasına yol açar. sigara ayrıca, peptik ülserin iyileşmesine engel olur (bkz. Peptik Ülser) ve nüks etme riskini artırır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.