Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigaranın illet hastalıkojen Tesiri

02.06.2021
49
Sigaranın illet hastalıkojen Tesiri

Sigaranın, içenler ya da dumanaltı olanlar üzerindeki illet hastalıkojen tesirinin öğrenilenden daha büyük olduğu tanımlandı.

Sigaranın illet hastalık urlarının oluşmasındaki rolünün daha evvel öğrenilenden daha büyük olduğunun tespit etildiğini belirten uzmanlar, şu anda tahlilcilerin elinde birden fazla kuşakla alakalı bilgiler bulunduğunu ve sigaranın illet hastalıkle ilişkisinin daha sarih görülebildiğini kaydetti.

Bilim adamları, şimdiye kadar sigarayla alakalı milyonlarca insan üzerinde yapılan 3 binden fazla araştırmayı inceleme ederek, neticeye vardı. Dünya Sağlık Teşkilatı‘ne bağlı, Beynelmilel illet hastalık Araştırma Kuruluşu‘nun bitkiurumunda yapılan açıklamada, sigaraya erken yaşlarda başlayan kuşağın, ileri yaşlarda sigara kaynaklı hangi hasarlara uğradığının şimdi daha sarih görülebildiği kaydolundu. Bir kuşağın başlangıcından, ileri yaşlara gelişine kadar elde edilen bilgilerin, sigaranın daha evvel öğrenilen hasarının çok daha büyük olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

SİGARA TİRYAKİSİ 600 MİLYON İNSAN VEFAT TEHLİKEYİ ALTINDA

Dünyada 1.2 milyar sigara harcayıcısının olduğu ve bu insanların yarısının illet hastalık, kalp, amfizem ve öteki sigara kaynaklı hastalıklardan can verebileceği bildirildi. Uzmanlar, sigaranın verdiği hasarlardan kurtulmanın tek yolunun, sigarayı vazgeçmek olduğunu belirtiyor. Analistler, sigaranın yapısını değiştirmekle illet hastalıkin önlenemeyeceğini, her türlü sigaranın insanı vefata çektiğini kaydetti.

12 ülkeden 29 uzmanın raporuna göre, şu anda sigara kaynaklı öğrenilen illet hastalık hadiseleriyle alakalı tehlike, öğrenilenin çok üzerinde. Sigaranın mesane ve böbreklerde alana gelen illet hastalık urlarıyla alakalı tehlikeyi üç dört kat artırdığının aşinasına değinen uzmanlar, oysa bu tehlikeyi sigaranın 5 veya altı kat artırdığının tespit etildiğini belirtti. Sigaranın, meme ve rahim illet hastalıkiyle alakalı tehlike doğurduğunun artık sarihe çıktığına, Prostat illet hastalıkiyle sigara ilişkisi üzerinde yeterince araştırma yapılmadığına değinen araştırma grubu, sigaranın Prostat illet hastalıkine yol açtığına inanmadıklarını belirtti.

SİGARA SEBEPLİ YENİ illet hastalık ÇEŞİTLERİ

Sigara ilişkili olarak tespit etilen yeni illet hastalık çeşitleri, mide, karaciğer, rahim, böbrek, sinüs, boyun illet hastalıki ve myloid lösemi olarak sıralanıyor. Beden dokularının etrafsal ilişkilerden kaynaklanan sebeplerle salgılanan kimyevi zehirli maddelerin tesirinde kaldığı, sigara dumanının da içe çekildiğinde bu kimyevi salgılanmaların olmuşumunu süratlendirerek illet hastalıki doğurduğu düşünülüyor.

Şimdiye kadar sigaranın tehlike oluşturduğu illet hastalık çeşitleri olarak, akciğer, ağız, yemek borusu, gırtlak, mesane ve pankreas öğreniliyordu. 20-30 senelik araştırma neticelerine göre ise dumanaltının, akciğer illet hastalıki tehlikesini yüzde 20 artırdığı tanımlandı. Evebeynlerinin sigara tesirinde kalan çocuklarda, çocuklar ile alakalı illet hastalık tehlikelerinin oluştuğunun sarihlik kazanmadığı belirtildi.

Uzmanlar ayrıca, sigara tesirinde kalan çocuklarda ileri yaşlarda akciğer ve öteki illet hastalık tehlikelerinin oluşacağıyla alakalı olarak elde yeterli ispat bulunmadığını açıkladı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.