Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigarayı vazgeçmeniz için yeni nedenler

28.03.2021
92
Sigarayı vazgeçmeniz için yeni nedenler

Sigara içmenin bayanlarda daha fazla sıhhat problemine yol açtığını belirten hekimler, geçirilen ilk kalp krizinin vefata neden olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladılar.

Hindistan’da Escorts Kalp Enstitisü ve Araştırma Merkezi’nden tahlilciler, sigara içen bayanlar arasında bir dizi kalp krizi alana geldiğini doğruladılar. Bayanların damarlarının erkeklerden daha minik olmasından dolayı bayanlar arasında kalp hastalıklarının görüldüğünü söyleyen tahlilciler, hatta ilk defa kalp krizi geçiren bir bayanda ani vefat alana gelebileceğini kaydoldular.

Metro Sağlık Kurumu ve Kalp Enstitüsü’ndeki uzmanlar ise bayan içiciler arasındaki kalp karmaşıklığı tehlikesinin erkek içicilerden iki kat daha fazla olduğunu belirterek, genç yaşta sigara içmeye başlayan bir kadının kalp meseleleriyle karşılaşma tehlikesinin daha büyük olduğunu açıkladılar. Gebeliği müddetince sigara içmeye devam eden bayanların bebeklerinde ani bebek vefatı ile ilerleyen senelerde çocukta bilme bozukluğu ve dikkat noksanlığı gibi meseleler görüldüğü de vurgulanıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün çalışmasına göre, Hindistan’da 10 bayandan biri sigara içiyor ya da tütün çiğniyor. Raporda, büyümekte olan ülkelerdeki bayanların yüzde 70’inin sigara içtiği varsayım edildiği açıklanıyor.

Çalışmada, bayanlarda sigara içmenin yarattığı hasarlı tesirler şöyle belirtiliyor:

– Sigara, kalp hastalığı ve felç tehlikesini artırıyor.

– Sigara, erken doğuma, düşük ağırlıklı bebeğe, düşüklere ve yeni doğan vefatlarına yol açıyor.

– Sigara içen bayanların çocuklarında, daha fazla soğukalgınlığı, kulak sızısı, solunum problemleri ve hastalıklar görülüyor.

– Sigara, doğurganlığı etkiliyor.

– Sigara içen bayanlar, osteoporozdankemik erimesi daha fazla etkileniyor.

– Sigara, bayanlarda erkeklerden daha fazla soluma meselesine neden oluyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.