Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sıhhatin Göstergesi Cilde Dikkat

28.04.2021
26

Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, bazı hastalıkların cilt aracılığıyla sinyal verdiklerini söyledi, “Ciltte görülen negatif büyümeler hafife alınmamalı” dedi.

Cildin fazla kuruluk sebebiyle pul pul dökülmesinin A vitamini yetersizliğinin bulgusu olabileceğini söyleyen Dr. Ertek, şu bilgileri verdi: “A vitaminin eksik alınması ciltte kuruluğa neden olur. Bu sebeple A vitamini kapsayan gıdalar, çinko, E vitamini ve Omcga-3 yağ asidi dayanağı cildinizi ıslatacaktır. Bu gidişatta sigara içmemelisiniz.

Kışın dahi günde en az 2 vitamini sağlı litre su içmelisiniz. Demir beceriksizliği ve anemi cildinizin soluk görünmesinin sebeplerinden kimileridir. Beta karolen kapsayan portakal, karpuz, domates gibi gıdaları harcamalısınız. Dudaklarda yara ve uçuk varsa, B ve D vitamini beceriksizliği, sıhhatsiz beslenme, demir beceriksizliği mevzubahisidir.

Stres, yeis, kaygı da bu rahatsızlığa yol açabilir. Tırnak kırılması, kalsiyum,  magnezyum, D vitamini ve çinko noksanlığından kaynaklanır. Koyu yeşil yapraklı sebze, süt mahsulleri, kuruyemiş, güneş ışığı ve zeytinyağı bu rahatsızlığı gidermeye destekçi olur.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.