Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sıhhatinizi satın alamazsınız – onu kazanmalısınız

23.04.2021
10
Sıhhatinizi satın alamazsınız – onu kazanmalısınız

Gıda alımınız balansta değilse sağlık problemleri oluşabilir. Misalin, beta-karbitkien güçlü bir antioksidan ve anti-illet hastalık vitamini olarak tanıtılmıştır. Oysa, yakın senelerde beta-karo-derinin beş surat kadar karbitkienoidden …

Gıda alımınız balansta değilse sağlık problemleri oluşabilir. Misalin, beta-karbitkien güçlü bir antioksidan ve anti-illet hastalık vitamini olarak tanıtılmıştır. Oysa, yakın senelerde beta-karo-derinin beş surat kadar karbitkienoidden yalnızca bir tanesi olduğunu keşfettik. Bilim adamları beta-karbitkien bitiricisi almanın tehlikesiz olmadığını ve bitiricilerin, reelinin nebatlarda bulunan muhtelif karbitkienoid bileşenleri yerini bütün anlamıyla doldurmadığını bulmuşlardır.

Bilim adamlarının, beta-karbitkiende bu kadar güçlü bir anti-illet hastalık tesir olduğuna inanmalarının sebebi, kan dolaşımla­rında yüksek oranda beta-karbitkien bulunan cemiyetlerde kan­sere çok az tesadüfülmesiydi. Günümüzde bu insanların illet hastalıke karşı korunduklarını, zira harcadıkları sebze ve meyvelerden suratlarca karbitkienoid ve fitokimyasal aldıklarını artık öğreniyoruz. illet hastalıkin az görülmesinin sebebi beta-karbitkien değildi; o sa­dece bol sebze ve meyve harcayan cemiyetleri işaret eden bir sancak gibiydi ve bir hayli bilim adamı sancağı gemi varsaydılar.

Yakın zamanlarda, geniş ölçekli araştırmalar bitirici olarak beta-karbitkien ya da A vitamini almanın o kadar harika bir fikir olmadığını göstermiştir.

Fin deneylerinde beta-karbitkien bitiricisi alımı akciğer illet hastalıkini önlememiş, hatta görülme sıklığını artırmıştır.8 Araş­tırmacılar, çok ölçüde beta-karbitkien ve A vitamini alan katı­lımcılar arasında akciğer illet hastalıkinden dolayı vefat oranının yüzde 28 çoğaldığını görünce bu araştırma durdurulmuştur. Da­hası, bitirici verilen kobaylarda kalp hastalığından dolayı vefat oranı, plasebo sahte ilaç verilenlere oranla yüzde 17 daha fazlaydı.

Bir başka aktüel araştırma da, beta-karbitkien bitiricisi kullanımı ve prostat illet hastalıkindeki çoğalış arasında eş bir iliş­kiyi göstermiştir. Avrupa ’da yapılan bu araştırmaların ve Bir­leşik Devletler ’de yapılan eş araştırmaların neticesinde, ’0 Journal of the National Cancer Institute, Lancet ve New Eng-land Journal of Medicine ’deki yazıların hepsi beta-karbitkien bitiricisi almaktan sakınmamız mevzusunda bizi uyarmak­tadırlar.”

Bu araştırmadan bir ders çıkarabiliriz. Ayrıştırılmış beta-karbitkienin fazla ölçüde alımı, öteki karbitkienoidlerin emilimini engelleyebilir. Beta-karbitkien ya da A vitamini alımı, zeaxan-thin, alfa-karbitkien, likopen, lutein ve öteki bir hayli ehemmiyetli bit­kisel kaynaklı karbitkienoidin anti-illet hastalık etkisini yasaklayabilir. Hastalarım bana hangi multivitamini kullanmaları gerektiğini sorduklarında, A vitamini veya beta-karbitkien kapsamayan yüksek nitelikli bir multivitamin almalarını seçim edeceğimi söylü­yorum. Bitirici, nebatsal orijinli karbitkienoidlerin karı­şımını kapsamalıdır, yalnızca ayrıştırılmış beta-karbitkieni değil.

Doğa onu bir hayli başka yiyecekle birleştirip sunarken, bir gıdadan tek başına çok ölçüde almak, sıhhatinizi iyileştir­mek yerine makûslaştırabilir. Biz insanların, özellikle hekim­ların, daha iyisini bildiğimizi düşünerek doğaya müdahale etmek mevzusunda ismimiz çıkmıştır. Bazen daha iyisini öğreniriz, ama çoğunlukla öğrenmeyiz. Ancak sonradan, çok geç olduğunda işleri daha makûs hale getirdiğimizi fark ederiz.
Bütün yiyeceklerin sıhhati nasıl daha iyi hale getirdiğini anla­mak seneler alabilir, ama doğada bulunan besinlerin cinslerin biyolojik lüzumlarını ideal bir biçimde karşıladığı hakikatini kabul etmeliyiz. Harvard Kamu Sıhhati Fakültesi Beslenme Kısmı başkanı ve Amerikan illet hastalık Araştırma Birliği laf­cüsü Dr. Walter C. Willett, “Son on senedeki araştırmalar, meyve ve sebzelerde bulunan ve çoğu henüz belirlenmemiş olan gözetici etkenlerin ehemmiyetine işaret etmektedir,” demiştir.

Öteki bir deyişle, meyve, sebze ve öteki doğal nebatsal besinlerin kalorilerin çoğunu sağladığı bir perhiz, hastalıklara karşı güçlü bir koruma sağlar. Doğal hallerindeki fitokimya-sallar güçlü illet hastalık önleyicilerdir. Misalin, Journal of the National Cancer Institute”da yayımlanan aktüel bir araştırma, haftada üç ya da daha çok porsiyon sebze yiyen erkeklerin, haftada bir porsiyondan daha az yiyen erkeklere göre prostat illet hastalıki olma tehlikelerinin yüzde 41 eksildiğini bulmuştur. Brokoli ve lahana gibi sebzeler, tam hücrelerde bulunan ve illet hastalıkojenleri arınan enzimleri harekete geçiren izo-tiosianatlar açısından zengindir. Öteki nebat çeşitlerini harcamak illet hastalık tehlikesini daha da eksiltmiştir. Yeşil sebzeler, soğanlar ve pırasa da neticede illet hastalıke neden olan anormal hücre deği­şikliklerini önleyen organosülfür fitobesinleri kapsarlar. Tam haldeki nebatsal besin çeşitlerini harcamak illet hastalıke karşı tek reel stratejidir.

Doğal nebatsal gıdalarda bulunan bazı anti-illet hastalık maddeler
Allium bileşikleri – Flavonoidler – Fenolik asitler
Aliyi sulfitler – Glukosinolatlar – Fitoesteroller
Antosianinler – İndoleler – Poliasetilenler
Kafeik asit – İzoflavonlar – Polifenoller
Kateçinler – İzbitkiiosianatlar – Prbitkieaz inhibitörleri
Koumarinler – Lignanlar – Saponinler
Dithiolthiones – Liminoidler – Sulforofan
Ellagic asit – Pektinler – Steroller
Ferulik asit – Perilil içki – Terpenler

Yukarıyadaki liste verimli bileşenlerin yalnızca minik bir kıs­mıdır ve her gün bir yenisi keşfedilmektedir. Meyve ve sebze­lerdeki bütün içerik ya da içerik kombinasyonunu bulmaya çalı­ün illet hastalık tedbire çalışmaları devam etmektedir; fakat bu araştırmalar, büyük ihtimalle kendilerinden evvelki pek çok araştırma gibi kaynakların israfından başka bir anlam taşıma­yacaklardır. Birkaç tane aynştınlmış madde alarak ehemmiyetli bir fayda görmeyi hayal edemeyeceğimiz kadar çok fazla rakamda ve birbiriyle sinerji içinde çalıün gözetici etken vardır. Bu verimli bileşenlerin birbiriyle örtüşen ve birbirini bitiren hareket mekanizmaları vardır. Hücresel ihtiyarlamayı maniler­ler, detoksifikasyon enzimlerini harekete geçirirler, sindirim yolundaki illet hastalıkojenleri meblağlar ve hücresel onarım mekaniz­malarına yakıt oluştururlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.