Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sızı Geceleri Şiddetleniyor

14.04.2021
48
Sızı Geceleri Şiddetleniyor

Bel ve baş sızıları ile romatizmal hastalıklara dayalı sızıların geceleri dayanılmaz hale gelmesi bedenimizin çalışma sistemiyle alakalı.

Uzmanlar, çok rakamda şahıs tarafından makûs bir vaziyet olarak değerlendirilen sızının hakikatinde, bedendeki aksaklıklar mevzusunda bireyi erken uyaran bir alarm sistemi olduğunu belirtiyor. Bunun daha çok yaralanmalar dışında kalan ve kronik hale gelen bel, baş ve romatizma rahatsızlıkları gibi gidişatlarda görülen sızılar için geçerli olduğunu anlatan uzmanlar, akşam ve geceleyin bu sızıların daha da azarak dayanılmaz hale geldiğini vurguladılar.

İŞLEVLERE BAĞLI

Sızıların gece daha çok sezilmesinin reel sebebinin bedenin çalışma kumpasıyla alakalı olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun sebebini, Gün ışığının yaydığı enerjiyle hareketlenen insan bedeni, kalp, mide, beyin ya da asap sistemi işlevleriyle basmakalıp temposuna kavuşarak çalışmaya başlar. Bedendeki tüm uzuvların dinlenmeye lüzumu vardır. Bu sebeple, beden sisteminin yüzde 50 si, elektronik aygıtlarda stand-by konumu olarak nitelendirilen dinlenme sistemine geçer.

ŞİDDETLİ GİBİ ALGILAMA

Kullanılmayan uzuvlar en az tempoda çalışmaya başlar. Bu vaziyet ise kronik sızısı olan hastaların sızıyı daha şiddetliymiş gibi idrak etmesine neden olur diye açıklıyorlar. Sezilen sızının şiddetinin, bireyden şahsa değişiklik gösteren sızı eşiğine göre değiştiğini vurgulayan uzmanlar, bu gidişatın bazı operasyon sızıları için de geçerli olduğunu belirtiyorlar. Bunun gece sağlık kurumuların acil servislerine şiddetli sızı şikayetiyle gelen hastaların gün içine oranla daha fazla olmasıyla da kendini gösterdiğine dikkati sürükleyen uzmanlar, Romatizma gibi kronik sızıları gece çoğalan hastaların bu şikayetleri ilaçlar dışında giderebilecek pratik bir usul ne yazık ki henüz yok. Ancak kronik sızıları çoğalan hastalar, geceleri rahat etmek için enerjilerinin tamamını gündüz tüketmemelidir. Fazla bitkinlik bedenin mukavemetini zayıflattığından sızıları çoğalıcı tesir yapmaktadır diyorlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.