Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sızı kesici filmler

11.04.2021
62
Sızı kesici filmler

Sızı kesici tesiri olan endorfin hormonunun salgılanması için dram izleyin

Dram cinsindeki filmlerin, bireyin iyi sezmesine ve bedende natürel sızı kesici olduğu öğrenilen endorfin hormonu salgılanmasına yol açtığı belirtildi.

Oxford Üniversitesinden bir takımın yaptığı araştırma, kederli filmlerin, endorfin hormonu salgılatarak bedende natürel sızı kesici tesiri yarattığını ortaya koydu.

Araştırma kapsamında, gönüllülerden oluşan iki gruptan ilkine meseleli bir çocukluk geçiren konutsuz bir adamın dramatize edilmiş hikayesini anlatan “Stuart’ın Öyküsü” filmi, ikinci gruba ise duygusallık kapsamayan bir dokümansal izletildi.

Bu arada katılımcılara filmleri izlemeden evvel ve izledikten sonra yardım alarak çömelme hareketi yaptırıldı, bu sırada yaşadıkları sızı eşiğindeki başkalaşımlar izlendi ve endorfin seviyeleri ölçüldü. “Stuart’ın Öyküsü”ni izleyen grupta endorfin seviyesinin öbür gruptan daha yüksek olduğu gözlendi.

Araştırmacılardan Profesör Robin Dunbar, araştırma sırasında en fazla duygusal tepkiyi verenlerin azami sızı eşiğine sahip olduklarının ve bu şahısların, insanlarla daha rahat irtibat kurduğunun tespit edildiğini belirtti.

Dunbar, “Elbette burada insan psikolojisini etkileyen başka etmenler de mevcut. Ancak bu kimyevi metamorfozun, üzgün eserlerden beğenmemizde ehemmiyetli bir faktör olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Araştırmanın neticeleri, “Royal Society” mecmuasında yayımlandı.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.