Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SİZİN TARTIŞMACI TİPİNİZ HANGİSİ?

15.05.2021
32
SİZİN TARTIŞMACI TİPİNİZ HANGİSİ?

Ne yazık ki müzakere ve tartışma günlük hayatın kaçınılmaz bir parçası artık. Hangi tipte tartışmacı olduğunuzu bildiğinizde böyle vaziyetlere karşı temkin almak ise basitleşiyor.

Bazen bir damla ağzına kadar dolmuş kadehin taşmasına sebebiyet verebiliyor. Hele eşiniz öğrenmem kaçıncı keredir çıkarken çöp torbasını kapının önüne koymayı unutuyor ya, dayanılmaz bir gidişat değil mi bu? Ya da banyodan bir cinsli çıkmayı öğrenmemesi yeterli bir neden değil mi? Bu ve bunun gibi bir sürü son damla ile ehemmiyetli münakaşalara çekilebiliyoruz yer yer.

Çoğunlukla günlük yaşamın parçası olarak ortaya çıkan bu stil ufak ihtilafları kolay bir tebessümme, şakayla karmaşık bir takılma ya da bir kucaklaşma ile çözmek olası. Ama bu ehemmiyetli hücumu yapamaz da araya azıcık zaman girmesine neden olursak işte o zaman bir damlanın sebebiyet verdiği ufak ihtilafın gelişmesi kaçınılmaz oluyor.

Barışmak için her şeyden evvel barışmaya hazır olmak gerekli elbette. Flensburg Üniversitesi Psikoloji kısmında 250 şahıs üzerinde yapılan bir analiz neticesinde insanlar bu istikametten 4 değişik şahsiyet tipini parçalamıştır:

Uzlaşıcı tip %29:

Uysal ve geçimli bir kişilik sergilerler. 45–54 yaş arası akademi mezunları arasında daha yaygın olarak tespit edilmiştir. Sulhçu ve karşı tarafa hürmetli bir çizgileri vardır. Yapıcı ve uzlaşmacı tutum takınırlar. Müzakere anında amacından sapma göstermez ve kaidelerine bağlı kalır. Her iki tarafı da memnun edebilecek orta noktaları bulmaya çalışır. Eğer münakaşadan haklı çıkan taraf kendisi olursa, karşı cephenin gönlünü almayı önemsememe etmez. Haksız çıktığında da küsüp geri çekilmeyi değil yeniden beraber hareket etmeyi seçer.

Eğer sizin tipiniz de bu ise, başkalarının kavgalarında arabuluculuk yapacak ideal şahıssınız aynı zamanda. Bu şahsiyet yapısını taşıyan birisi ile ihtilafa düştüğünüzde ise kendi görüşlerinizi anlamlı sebepleri ile beraber ortaya koyabildiğiniz miktarda ikna edici olabilirsiniz; böyle bir vaziyette en ehemmiyetli iletiniz ise ortak bir çözüm arayışında olduğunuzu ısrarla vurgulamak olmalıdır.

Kışkırtıcı tip %22:

Hiç kimseyi korumaksızın yalnızca bir tek haklı tanır, o da kendisi. 25–34 yaş arası erkekler arasında daha yaygındır. Genellikle kavgayı başlatan taraf olurlar ve hiç sulhçu değildirler. Korundukları şeyden emin olmasalar dahi çok iyi rol yapar ve sonuna kadar korunurlar. Yer yer fiziksel efor kullanmaktan da çekinmezler. Münakaşadan haklı çıktıkları anda zafer kazanmış gibi kutlarlar, haksız çıkan tarafın duygularını düşünmezler. Hani olmaz ya, seyrek haksız taraf olarak bülten edilirlerse intikam yemini ederler.

Bu tipte bir insansanız eğer sizi ancak yeni bir kavrayış çizgisine gelmeye davet edebiliriz: “Lütfen başkalarına size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranınız.” Bu stil bir şahsiyet ile münazaraya girenlere önerimiz ise hemen hakimliklerini tanımamalarıdır. Sarih ve net bir biçimde kendi görüşünüzü ortaya koyun ancak afaki kelime oyunları ve uzatmalardan kaçının. En iyisi onu olası olduğu kadar dinlememeniz ve kendi yolunuza gitmeniz olacaktır.

Tereddüt tip %22:

Kendini ifade etmekte problemleri vardır. Onun için tartışma sırasında bir öne çıkar, bir geri çekilir. Bu grupta daha çok 25–34 yaş arası kadınları görüyoruz. Evhamlı ve kendine güvenmeyen bir çizgisi vardır. Kendi görüşünü korunurken ciddi bir direnç ile karşılaştığında yarı yoldan döner. Çoğunlukla kendilerini karşı tarafın yerine koymayı da iyi becerdiklerinden haklı çıktıkları münakaşalar sonunda muhataplarına karşı çok ileri gitmiş olabilecekleri fikriyle üzülebilirler. Haksız çıktıklarında ise sıklıkla küserek parçalarlar.

Böyle tereddüt şahsiyet yapısındakilere ilk teklifimiz niyetinizi net bir biçimde gözünüzün önünde yakalamanız. Durmadan gelgitler içerisinde bir çözüme erişmeniz oldukça güç olacaktır zira. Karşınızdaki muhatabınız bu tipe uyan bir şahsiyet yapısı sergilediğinde ise sakın kendinizi onun gelgitlerine kaptırmayın. Karşı tarafın net bir görüş ortaya koyamaması sizi kendi maksadınızdan saptırmamalı.

Çekinik tip %27:

Asla tartışmayı başlatmaz. Bunun için kendini barışmak için ilk adımı atmamakta da haklı görür ama. Bu grupta karşımıza daha geniş bir demografik dağılım çıkıyor; 25–44 yaş arası ve 54 yaş üzeri hem kadın hem erkekler, çoğu defa da lise ve daha düşük düzey mektep mezunları ön tasarıda yer alıyor. Hırssız ve mütevazı bir tutum içindedirler. Dolayısıyla müzakere potansiyeli olan bir hayli hadiseden daha baştan sakınırlar. Kavgayı anlamsız ve rahatsız edici bulduklarından olası olduğunca uzak dururlar. Başlayan münazaralarda barışma ve uzlaşma mevzusunda çok galibiyetli olmasalar da müzakere etrafına seyrek girdiklerinden bunun için özel teknikler geliştirmeye de lüzum sezmezler.

Bu tipteki insanlara reelinde kendilerinin de bir görüş ortaya koymaları gerektiğini önereceğiz. Sürekli firari güreşerek bir yere varılamayacağını yapıcı bir müzakere etrafından da hasılat elde edilebileceğini kabul etmeleri gerekmektedir. Muhatabınız bu şahsiyet tipine uygun bir yapı sergilediğinde ise onun temennilerine uygun biçimde gözetici bir üslup takınmaktan sakınmak daha doğru olacaktır. Yoksa problemleri sümenaltı etmiş olmaktan başka bir şey yapmış olmazsınız ve bunlar orada durduğu müddetçe de sizi rahatsız etmeye devam edecektir. Bunun için, tıpkı tereddüt tipte de yapmanız gerektiği gibi, karşı tarafın mesullüğünü almadan kendi hudutlarınızı sarih ve net bir biçimde – ama kesinlikle dostane davranışla – tanımlayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.