Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sızıyla Başetme Rehberi

03.04.2021
40
Sızıyla Başetme Rehberi

Kimilerimiz için sızı sürüklemek neredeyse günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Sızıyla başedebilmek için neler yapmalısınız? İşte size takviyeci olacak mini bir rehber.

Gerginliğe son verin

– Strese girmenize yol açan vaziyetleri tanımlayın ve onlardan uzak durmaya çalışın. Zira stres tek başına dahi sızıyı başlatan sebeplerden biri olabiliyor. İş, ailevi veya sosyal yaşamınızla alakalı meselelerinizi çözmek için gerekirse psikolojik danışmanlık hizmeti de alarak rahatlama tekniklerini bilin.

Hareketlerinize dikkat edin

– Bel ve boyun sızılarından yakınmak istemiyorsanız, günlük yaşantınızda hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Misalin, koltuktan veya yataktan kalkarken ani hareketler yapmayın. Ağır bir eşya kaldırmamaya da dikkat edin. Eşyayı yere çömelerek kaldırın, böylece omurganızın natürel çarpıklıklarını gözetmiş olursunuz. Boyunuzu aşan bir yerde duran eşyayı, sandalyenin veya yükselmenizi sağlayan başka bir nesnenin üzerine çıkarak rafın hizasına geldikten sonra alın.

Kundura tercihi…

– Bel, boyun ve eklem ağrılarını davacıysanız, uzun topuklu veya bütün aksine topuksuz kundura giymeyin. Pabucunuzun topukları klasik, ökçeleri ise yumuşak olmalı. Kundura tercihini, ayaklarınızın şiştiği günün geç saatlerinde yaparsanız, en doğru kararı verebilirsiniz.

Masajın eforundan faydalanın…

– Vücudunuzu büyülü ellerin eforuna vazgeçin. Masaj, hem sızıyı eksiltiyor hem de adaleleri rahatlatmaya yarıyor. Uzmanlar, bedeni dövmeden yapılan yumuşak adale masajlarından oldukça zaferli neticeler alındığını belirtiyorlar.

İşlere ara verin

– Sızınız başladığında işlerinizi bir kenara vazgeçin ve istirahat edin. Ancak unutmayın ki bel sızısından davacı iseniz sert yatakta uyumamalısınız. Sert yataktan amaçladığımız, üzerine uyuduğunuzda biçimi bozulmayan yataklar. Dolayısıyla, bel sızınız varsa, bedeninizin biçimini alabilen yatakları seçim etkeniz gerekiyor.

Sıcak soğuk

– Kompres yapın İçine birkaç adet buz koyduğunuz naylon torbayı havluyla sardıktan sonra gergin olan adalelerin veya ağrıyan bölgenin üzerinde 5 dakika bekletin. Veya, havluyu sıcak suya daldırdıktan sonra iyice sıkarak da kompres yapabilirsiniz. Bu usuller sızının idrak edilme şiddetini eksiltiyor. Siz siz olun, cildinize ispirto kompresi yapmayın. Zira içinde metil içki olan ispirto, ciltten süratle emilerek kalıcı âmâlığa yo açabiliyor.

Zayıflayın

– Aldığınız her fazla kilonun beliniz ve eklemlerinize ilave bir yük oluşturacağını, bunun da bedeninizin biyomekaniğini negatif doğrultuda etkilediğini unutmayın. Bu sebeple, fazla kilolarınız varsa, beslenme ve perhiz uzmanından dayanak alın. Uzmanlara göre; yalnızca 5 kilo vermeniz dahi eklem sızılarının eksilmesinde tesirli oluyor.

Nebat çayları

– Özellikle baş sızılarınızın giderilmesinde şifalı nebatlarla hazırlanan çaylar da tesirli oluyor. Günde 2 fincan melissa veya adaçayı içmek ağırınıza gevşetecektir.

Egzersiz yapın…

– Bedenimiz egzersiz sırasında, natürel sızı kesiciler olarak öğrenilen endorfin’ maddesi üretiyor. Siz de sızılarınızın gevşemesi için kumpaslı olarak yürüyüş yapabilir, yüzebilir veya aerobik egzersizleri uygulayabilirsiniz. Şayet sızılarınız şiddetliyse, sizin için en uygun egzersiz programının tanımlanması için fizik rehabilitasyon uzmanına müracaat etin.

Yemek saatiniz kaçmasın…

– Özellikle de migreniniz varsa, stresli olduğunuz anlarda ya da yolculuk sırasında öğünlerinizi sıçramamaya itina gösterin. Ayrıca sızınızı tetikleyen yiyeceklerden uzak durun. Kahve, çay vb

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.