Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Soğan

26.09.2021
31
Soğan

Soğan çok daha önceki tarihlerden beri insannın yetiştirdiği ve besin maddesi olarak kul­landığı bir nebattır. Yeşil yapraklan ve kuru yumruları kullanılır. İçinde bulunan kükürtlü bir madde …

Soğan çok daha önceki tarihlerden beri insannın yetiştirdiği ve besin maddesi olarak kul­landığı bir nebattır. Yeşil yapraklan ve kuru yumruları kullanılır. İçinde bulunan kükürtlü bir madde dolayısıyla acıdır, gözleri yakar ve yaşartır. Kendine has bir kokusu vardır. C vitamini bakımından çok zengin, besleyici ve iştah açıcı bir gıda­dir. Kalorisi oldukça düşük olan taze soğan, özellikle salatalarla beraber kullanılır. Prbitkiein,, yağ, karbonhidrat ve sudan alana ge­lir. A, E, B1, 82 ve C vitaminlerini; sodyum, pbitkiasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve flor minerallerini kapsar.

Patatesin karı şekeri rakım­ci etkîsi vardır. Ayrıca, pişiril­dikten sonra çok cılız bîr gıda muhteva­lı dene sahip olur.

Mutfaklarımız için çok ehemmiyetli bir gıda maddesi olan soğanın öteki bazı özelliklerini şöyle sıralaya­öğreniriz:

*İdrar söktürücü özelliği vardır.
*Zehirli Maddelerin çıkarılmasın­da ehemmiyetli olan terleme­ye dayanakçı olur. Bu da özellikle mikroplu hasta­lıklarda ehemmiyetli olan bir tesirdir.
*C vitamini bakımından zengin olduğu için, İskor-büt hastalığına iyi kazanç.
*Kapsadığı ana maddelerden biri olan glukakinin sayesinde kandaki şeker oranını düşü­rür. Bu nedenle şeker hasta ol için yararlı­dır.
*Sarımsak gibi kurt düşürücüdür ve çok faal bir antiseptiktir. Soğan suyuyla yapılacak bir pansuman, minik kesiklerin ve hafif yanıkla­rın iltihaplanmasını maniler.
*Hanımların ve ergenlik yarıyılındaki gençle­rin canını sıkan sivilceler için ilaç gibidir.

*Özellikle pişmişinin; yumuşatıcı, gerginlikle­ri giderici, spazmları öksürük, astım krizleri vb. yatıştırıcı tesiri vardır. Bu nedenle nezle ve anjinlerde çok verimlidir.

*Ham soğan böcek, örümcek sokmaları ve kö­pek ısırmalarına karşı iyidir.

Kuru soğan özel­likle yemeklere lez­zet kattığı için vaz­geçilmez bfr tattır. A, Bi, 82, niasin ve
C vitaminleri île kalsiyum ve demir minerallerini ihtiva eder, Pişirildiğinde de vitaminlerini muhafaza eder.

Pek çok verimi olan so­ğanı hem beslen­mek hem de has­talıklardan korun­mak için bolca tü­ketmek gerekir.

Deneyler neticeyi, soğanın kalp ve damar hastalıkları için yararlı ol­duğu; pıhtılaşmayı sağlayan hücre onurluklarının üzerinde yaptığı et­kiyle kanamaların durdurulmasında tesirli olduğu anlaşılmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.