Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Soya fasulyesi

02.10.2021
24
Soya fasulyesi

Soya mayalı ya da değil, macun gibi tofu, miso, tempeh, akışkan halde tonyu, sos ya da kan tohum, çim, asya etrafından dünyaya binlere dağılmıştır. Azıcık …

Soya mayalı ya da değil, macun gibi tofu, miso, tempeh, akışkan halde tonyu, sos ya da kan tohum, çim, asya etrafından dünyaya binlere dağılmıştır. Azıcık bizdeki tavuk ve jambon gibidir, ama soya bir hayli besleyici özellik yüklenmiş bir seb­zedir. Sebzelerle ve hububatlarla birlik­te, Okinavva beslenmesinin kaynağı­nı oluşturur. Neden günlük olarak soya harcamak gerektiğini anla­mak ehemmiyetlidir, neler sunar, sıhhate faydalarını öğrenmek gerekir. Yıl­da üç kere tofu yemekle bu anlaşılacak bir şey değildir!

Soya prbitkieinleri etin prbitkieinleriyle eşdeğerdir mayalanarak organizma tarafından tamamen özümlenebilir. Bu seyyaredeki milyonları besleyen soyanın başlıca bereketlerindendir, ama özel­likleri yalnızca besleyici olmakla kalmaz aynı zamanda sıhhatlidir da. Nohutda benzeyen tohumları Okinawa ’da bol bol harcanan iyi bir besindir.
İşte, sırasıyla soya mahsullerinin “kronolojik olarak ortaya çı­kışları”

Başlangıçta, soya tohumu vardı
Bu yiyecek nohut ya da ufak beyaz kuru fasulyeleri hatırlatır. Pişirilerek ya da kavrularak yapılır soya tohumu bisküvi ve aperatif reyonlarında bulunur, çok lezzetlidir, azıcık yer fısbgına eş daha az yağlı ve daha az tuzludur.
Soya sütü soya suyu da denilebilir soya tohumlarının su vermesinden kaynaklanır. Böylece bunlar pişirildikten sonra sıkma cihazından süt olarak çıkar bileşikleri inek sütünden çok değişiktir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.