Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Soyanın minik abecesi ve sağlık

11.05.2021
37
Soyanın minik abecesi ve sağlık

Süt Alerjisi: Soya sütü alerjik çocuklarda inek sütünün ye¬rini alabilir, ama dikkat edilmelidir! Soya sütü de aynı zamanda alerjik olabilir. Kanser: Soya kesin olarak hormonlara bağlı …

Süt Alerjisi: Soya sütü alerjik çocuklarda inek sütünün ye¬rini alabilir, ama dikkat edilmelidir! Soya sütü de aynı zamanda alerjik olabilir.

Kanser: Soya kesin olarak hormonlara bağlı kanserlerden korur, bu demektir ki göğüs, rahim, prostat kanserlerinde tesirlidir. Son zamanlarda menopoza giren bayanların kumpaslı olarak soya harcayanları mevzusunda yapılan bir araştırmaya göre göğüs kanseri tehlikesinin bu bayanlarda % 54 oranında eksildiği tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak Asyalı bayanların batılı ülkelerden 6 kat daha az göğüs kanserine tutulması bir tesadüf değildir, ama soya aynı zamanda hormonlara bağlı olmayan kanserleri de önler. Bunlar mide, bağırsak, akciğer ve lösemidir. İyi duydunuz: soya bu hastalıklardan kurtarmaz, önleyiciliği vardır ve bu çok ehemmiyetlidir.

Kolesterol: Soya besbelli bir biçimde kolesterol oranını düsürür. Öteki yandan, makûs kolesterol oranı düşerken iyi ko­lesterolde bir değişme olmaz, bu müthiş bir şeydir. Gerçekten, şimdi birkaç seneden beri toplam kolesterol ora­nının düşürülmesinin sağlık için riskli olduğu öğreniliyor. Damarları pisleyen “makûs” kolesterol ve arınan “iyi” kolesterol vardır. Bu ikincisini yerinde tutmak yeter oran­da değişiğini netlikle düşürmek gerekir. Beslenme alışkan­lıklarını değiştirmek mi tıbbi bir rehabilitasyon almak mı? İkincisi ne yazık ki sık seçim edilendir. Biri öbürüne mani olmaz, aksine. Başka yerlerde soya protein taşıyan tek yiyecektir… SIFIR koles­terol!

Protein olarak zengin yiyecekler Kolesterol Yapısı mg olarak 100 gr’da
Beyin 3000e kadar
Balık ciğeri 570 ile 800
Yumurta 450
Et yağı 300
Yumuşakçalar, kabuklular 200 – 250
Dana eti, ördek 100
Sardalya yağı 100
Tavuk, jambon, et 60 – 90
Öküz Telciği, pirzola 70
Bütün süt 13
Süt kaymağı 3
Soya 0

Kalp: Kolesterol oranını eksiltme marifeti dışında soya da­marları korur ve damarları tıkayarak enfarktüs ve beyin felçlerine neden olan pıhtılaşmayı önler. Sarihçesi soya ye­mek bir kalp krizi geçirme tehlikesini veya beyin damarların­da aksaklık oluşması tehlikesini eksiltir.

Diyabet:Bir diyabetik sıhhatini, gereksinimlerini iyi gözlemle­mek zorundadır. Çok duyarlıdırlar, özellikle de kalpleri. So­ya kalbin en iyi dostudur. Başka yerlerde “sebze” ağır­lıklı bir beslenme kandaki şeker oranını hakimiyet altına ala­öğrenir. Bu başlıkta soya, sebzeler, kuru sebzeler ve öteki ot­lar, hububatlar ve meyveler kazanç. Soya başka yerlerde böbrek rahatsızlıklarının önlenmesine ve uzuvların işlevle­rının tertip edilmesine takviyeci olur veya diyabetiklerin yaşadığı meseleleri giderir.

Hafıza: Soya özel bir yağ kapsar. Beyinsel işlevleri iyi­leştiren lesitin. Soyadaki lesitinin uzun zamandan beri ha­fıza problemlerini zaferle giderdiği tespit edildi. Reel­deri, beyindeki hatıraları stoklayan maddenin şeklini des­tekler.
Menopoz: Bu makûs alandaki karşıtlıklara karşın meydana gelen emin özellikler neticeyi oluşan aksaklıkların gideril­mesi soyanın büyük zaferidir. Asyalı bayanların meno­poz yarıyılında bizimkilerden çok daha az acı sürükledikleri öğreniliyor, bazı bulgular Japon ananelerinden dahi daha yanılgısız. Misalin “ateş nöbetleri” nin sonu yoktur. Bu de­mektir ki onlar Okinawa’lılardan seyrek etkilenirler. Ka­dınlar sık sık ateş nöbeti geçirdiklerinde soyadan bereketle­nılır. Şayet menopoza girmeden evvel harcanırsa çok tesirli­dir menopoz evveli yarıyıl. Asla erken olmaz. İncele­malar cildin hoşlaşması üzerinde pozitif bir tesiri oldu­ğunu ve ilgisizlik edilmemesi gerektiğini belirtirler.

Ostoeporoz: Hiç şüphesiz soya, kemiklerin kırılmasına karşıdır. İyi duydunuz, soya fiziksel faalliğinin 1 numa­ralı kemik gözetici, uygun bir beslenmenin kalsiyum ve potasyum olarak zengin, tuz olarak fukara yerini yakalamaz, ama izoflavonesleri kemiklerin tahribatına karşıdır, de­vamlılığını ve canlılığını dayanaklar.

Prostat: Soya bayanlarınki kadar erkeklerin kanserlerine de karşıdır. Bu hoş bir haber, zira tofu bütün ailenin yemek masasında hoş bir yere sahiptir ve yuvanın bü­tün azaları bu ziyafetten faydalanabilir.
Fazla Kilolar: Soya inceliği korur protein ve lifler olarak çok zengin, çok iyi bir açlık giderici bu gerçekten ideal bir yiyecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.