Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sumak

01.04.2021
72
Sumak

Horasan ve Şam’da yetişen cinsleri vardır. Şami olan, Horasani olandan daha miniktir; kırmızı mercimek gibidir ve o, akasyanın ve gülün tesirli olduğu alanlarda tesirli olur. Sumak, suyla kaynatılıp, bal kıvamına getirildiğinde, hadadın tesirli olduğu alanlarda da tesirli olur.

İÇERİĞİ
İkinci derecede soğuk ve üçüncü derecede kurudur.

VERİMLERİ
Kabız, dayanak edici, durdurucu verimleri vardır. Sirkeden daha çok derinlere popülasyon edebilir. Kanı dindirir; hatta bir kavim, şayet kanaması olan bireyin boynuna sumak asılırsa, kanamayı durdurduğunu söylemiştir. Sumak, safranın iç uzuvlara akışını maniler.

HOŞLUK
Pişmiş sumak, koyu renk tüylerin rengini açar.

ŞİŞLER
Şişlerin üzerine yakı biçiminde tatbik edilir; kızarmayı ve şişi önler. Dolamaya dahis iyi kazanç. Şişlerin gelişmesini maniler.

HAREKET ORGANLARI
Pişmişi ile şişmemiş yaralar yıkanır.

BAŞ ORGANLARI
Kulak cerahatini akıntısını maniler. Şayet sumağın zamkı çürük dişler üzerine konursa, sızısını teskin eder.

BESLENME
Mideyi sıvayarak, güçlendirir; susuzluğu, ekşiliği giderir ve safravi kusmayı teskin eder.

DIŞA ATAN UZUVLAR
Yakalayıcı özelliği vardır; regl meblağ, tutuklar ve kanamayı dindirir ve rahim ülserini makûs mizaçlı irinli yaraları maniler. Dizanteri, rahim akıntıları ve hemoroit için lavman biçiminde uygulanır.

Şayet besinler içine konursa, kronik ishali, bağırsak yaralarını ve bir çeşit karaciğer hastalığı veya boyundaki kernebi ve midedeki kumpassızlığı önler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.