Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sürpriz! Zayıf insanlar daha uzun yaşar

08.04.2021
34
Sürpriz! Zayıf insanlar daha uzun yaşar

Hemşireler üzerinde yapılan bir sağlık araştırmasında, vücut kitle endeksi ve genel ölüm ve özel nedenlerle ölüm arasındaki ilişki 100,000’den fazla kadın üzerinde incelenmiştir. Analiz sigara …

Hemşireler üzerinde yapılan bir sağlık araştırmasında, vücut kitle endeksi ve genel ölüm ve özel nedenlerle ölüm arasındaki ilişki 100,000′den fazla kadın üzerinde incelenmiştir. Analiz sigara içmeyenlerle sınırlandığında, en uzun yaşayan kadın­ların en ince olanlar olduğu açıkça görülmüştür. Araştırma­cılar, ABD’deki resmi kuruluşlarca önerilen aşırı toleranslı kilo ölçeklerinin bilimsel bir temeli olmadığı ve potansiyel olarak tehlikeli olduğu sonucuna varmışlardır.

Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi’nden Dr. I-Min Lee, 19,297 erkek üzerinde yirmi yedi yıl boyunca yaptığı araştır­manın sonucunda, çok zayıf olmak diye bir şeyin olmadığını bulmuştur. (Elbette, çok zayıf olmak mümkündür; ama genel­likle anoreksi denilen bu durum nadir görülür ve bu kitabın kapsamı dışındadır.) Hiç sigara içmemiş erkekler arasında en az ölüm, en zayıf olan yüzde 5′lik grupta görülmüştür.1960′ların başlarında en ince yüzde 20′lik grupta olanların 1988 yılına kadar kardiyovasküler bir hastalıktan ölme olasılığı, en kilolu olan yüzde beşlik gruba göre iki buçuk kat daha az bulunmuştur. Genelde, en ince olanların 1988′de yaşıyor olma ihtimali en kilolu olanlara göre üçte iki oranında daha fazladır. Lee, “Vücut ağırlığı ve ölüm arasında doğrudan bir ilişki bul­duk. Bununla, en ince yüzde beşlik gruptaki erkeklerin daha az ölümle karşılaştığını ve ölüm oranının, şişmanlık arttıkça art­tığını kastediyorum,” demiştir. İdeal kilonuzu, aşırı kilolu Ame­rikalıların ortalamasına dayanan geleneksel kilo verme tablo­larına göre değerlendirmemeniz önemli bir noktadır. Bu konu­daki başlıca yirmi beş araştırmayı dikkatlice incelediğimde, kimlerin daha uzun yaşadığı ile belirlenen ideal kilonun, genelde tabloların gösterdiğinin yüzde 10 altında olduğunu buldum.Çoğu kilo tablosu hala fazla kilolu bir standardı öne sürerek halkı riske atmaktadır. Benim hesaplarıma göre, Amerikalıların yüzde 75′i değil, yüzde 85′i fazla kiloludur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.