Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Süt içmeli mi içmemeli mi?

05.05.2021
7
Süt içmeli mi içmemeli mi?

En iyisi süt ürünleri tüketimini asgaride yakalamaktır. Süt ürünlerini harcamamak için bir hayli iyi neden vardır. Misalin, süt ürünlerindeki laktoz ve iskemik kalp hastalığı arasında güçlü …

En iyisi süt ürünleri tüketimini asgaride yakalamaktır. Süt ürünlerini harcamamak için bir hayli iyi neden vardır. Misalin, süt ürünlerindeki laktoz ve iskemik kalp hastalığı arasında güçlü bir ilişki vardır. Ayrıca, süt ürünleri gibi süratli sihrim­eye neden olan besinlerle illet hastalık arasında da net bir iletişim vardır. Süt ürünlerindeki yağda muhtelif zehirli maddeler bulunur ve cemiyetimizin dioksine yüksek oranda maruz kalmasının başlıca kaynağıdır. Dioksin oldukça yüksek oranda toksik olan kimyevi bir bileşendir; hatta Amerika Birleşik Devletleri Etrafsal Korunma Müesseseyi dahi onu, tereyağı ve peynir gibi yağlı süt ürünleri harcayan bireylerde görülen pek çok illet hastalık çeşidinin de önde gelen sebebi olarak kabul etmektedir. Ayrıca, peynir de asit yüküne neden olur ve daha fazla kalsiyum kaybına yol açar. Peynir ve tereyağının en fazla doymuş yağ kapsayan ve dioksinin başlıca kaynağı olan besinler olduğu düşünüldüğünde, kal­siyum almak için peynir yemek özellikle ablavutça bir tercihtir. İnek sütü süratli gelişen buzağı için “planlanmış” olan harika bir besindir, fakat yukarıyada bahsedildiği gibi, süratli gelişmeye neden olan besinler illet hastalıki tetikler. Süt ürünleri tüketiminin prostat ve yumurtalık illet hastalıklerine neden olan fak­törlerden biri olduğuna dair yeterince ispat vardır.86 Nisan 2000′de yapılan bir Harvard çalışmasında, günde 2,5 porsiyon süt alınmasının prostat illet hastalıki tehlikesini yüzde 30 artırdığı rapor edilmiştir.87 Yunanistan ’da tertip edilen bir başka hakimiyetli ça­lışmada, süt ürünleri ve illet hastalık arasında güçlü bir ilişki olduğu gösterilmiştir.88 Bilgileri araştıran yazarlar, Yunanlıların doma­tes tüketimini artırıp süt ürünleri tüketimini eksiltmekle, prostat illet hastalıki görülme sıklığını yüzde 41 oranında eksiltebilecekleri neticesine varmışlardır. Perhizsel tehlikenin daha fazla olduğu Ame­rika ’da daha da büyük oranda bir eksilme olması muhtemeldir.

Hemşire Sağlık Araştırması ’na katılan 80,326 bayanda lak­toz süt şekeri ve yumurtalık illet hastalıki arasındaki irtibatı inceleyen Dr. Kathleeen Fairfield ve meslektaşları, en çok lak­toz harcayan bayanların günde bir ya da daha fazla porsiyon süt, en az ölçüde laktoz harcayanlara göre ayda üç ya da daha az porsiyon, tam yumurtalık illet hastalıki tiplerine yaka­lanma tehlikesinin yüzde 44 daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Yağsız ya da az yağlı süt, laktoz tüketimine en fazla katkıda bulunan faktörlerdir.89 Kısaca süt ürünleri en sağlıklı kalsiyum kaynağı değildirler.

Belki de perhizde süt ürünleri bulunmasına karşı en iyi argü­man şudur: Çoğumuz laktoza hoşgörülü değilizdir. Süt ürün­lerini iyi bir biçimde hazmedemeyen laktoza hoşgörüsüz bu birey­ler, süt ürünlerini harcamazlarsa bir biçimde kemiklerini kaybe­deceklerine inanmalarına yol açan bilgilerle bombardımana yakalanmaktadırlar. Oysa onsuz daha iyi olabilirler.

Şayet süt ürünleri harcamayı seçerseniz, yalnızca yağsız süt ürünlerini kullanın ve alımınızı minik ölçülerle sınırlayın. Yüzde 90 kaidesini anımsayın: Yediklerinizin yüzde 90′ı sağlık veren tam nebatsal besinler olsun. Süt ürünleri kalan yüzde 10′un bir parçası olabilir; ama iyi bir sıhhatin esası değildirler ve özellikle tereyağı ve peynir gibi yağ kapsayan süt ürünleri pbitkiansiyel sağlık tehlikeleri taşırlar.

Şayet sağlıklı bir perhizle besleniyorsanız, yeterli kalsiyum almak için süt ürünlerine gereksiniminiz kalmaz. Tam halindeki işlenmemiş natürel besinler kalsiyum açısından zengindir; tam bir portakalda portakal suyunda değil dahi 60 mg. kal­siyum vardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.