Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şuursuz Güneşlenmede Vefat Tehlikeyi

11.04.2021
37

Bolu İzzet Baysal Devlet Sağlık Kurumu Cildiye Uzmanı Dr. Şemsettin Oruk, güneş ışınlarının cilt kanserine neden olduğunu belirterek, “Gözetici kremler kullanmadan güneşlenilmesi gidişatında bedende kirler beliriyor. …

Bolu İzzet Baysal Devlet Sağlık Kurumu Cildiye Uzmanı Dr. Şemsettin Oruk, güneş ışınlarının cilt kanserine neden olduğunu belirterek, “Gözetici kremler kullanmadan güneşlenilmesi gidişatında bedende kirler beliriyor. Bir uzmana müracaat etilmemesi gidişatında bu kirler vefatla sonuçlanabilecek rahatsızlıklara neden oluyor” dedi.

Amerika’da son 30 senede yanlış güneşlenme sebebiyle çok rakamda şahsın cilt kanserine tutulduğunu belirten Cildiye Uzmanı Dr. Oruk, “Biz ülkemizde 10-20 sene sonra bu neticelerle karşılaşmamak için yurttaşlarımızı güneşlenirken kesinlikle gözetici kremler kullanmaları mevzusunda uyarıyoruz” diye konuştu. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında tatil için gittikleri yerlerde güneşlenen yurttaşların dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Dr. Oruk, “Yurttaşlar plajlarda şuursuzca güneşleniyor. Gözetmesiz güneşlenilmesi gidişatında 1. ve 2. derecede yanıklar ortaya çıkıyor. Bu cins yanıkların oluşmaması için tatilcilerin alıştıra alıştıra güneşlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde güneş yanıkları cilt kanseri riskini çoğaldırıyor. İhtiyat alınmadığı zaman vefatla da sonuçlanabiliyor” dedi.

Güneş kremi ya da gözetici kremler kullanılmasını nasihat eden Dr. Oruk, “Güneşlenmek için en uygun saat sabah saat 11.00′den evvel, öğlen ise 15.00′den sonradır. Aradaki saatler ise güneşlenmek için çok riskli” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.