Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tatlıyı idrak edebilmemizin iyi ve makûs yanları

31.03.2021
64
Tatlıyı idrak edebilmemizin iyi ve makûs yanları

Yalnızca insanlara has pek çok hünerimiz olmasına karşın genetik olarak goril ve maymunlarla yakından iletişimliyiz. Yeryüzünde tatlıyı ayırt edebilen ve rengi görebilen tek hayvan cinsi …

Yalnızca insanlara has pek çok hünerimiz olmasına karşın genetik olarak goril ve maymunlarla yakından iletişimliyiz. Yeryüzünde tatlıyı ayırt edebilen ve rengi görebilen tek hayvan cinsi primatlardır. Doğa bize renkli ve tatlı meyveleri görme, yakalama, yeme ve bunun zevkini çıkarma kabiliyeti ver­miştir.

Meyveler beslenmemizin ehemmiyetli bir parçasıdır. Sıhhatimizi gözetmemizin bırakılmaz bir lüzumluluğudurlar. Rakamsız çalış­mada, meyve tüketiminin bazı kanserlerden korunmadaki en eforlu silahımız olduğu gösterilmiştir; özellikle ağız, yemek borusu, akciğer, prostat ve pankreas kanserlerinden.’ Doğal tatlı gereksinimimiz bizi, bizim için ideal bir biçimde “planlanmış” olan meyvelere yönlendirir. Taze meyvelerin eforlu, şifa verici yararlan vardır.

Tahlilciler meyvelerde ihtiyarlamayı ve beynin eski­masını önlemede eşsiz tesirleri olan maddeler bulmuşlardır. Bazı meyveler, özellikle yaban mersini, antosiyaninler ve yaş­lanmaya karşı tesirleri olan değişik bileşenler açısından zengin­dir. Araştırmalar, meyve tüketiminin tam kanser cinslerinden kaynaklanan vefatları eksiltmede, değişik tam besinlerden daha tesirli olduğu mevzusunda ispatlar sunmaya devam etmek­tedirler.4 Meyve yemek sıhhatiniz, mutluluğunuz ve uzun bir ömür için son derece lüzumludur.

Ne yazık ki, tatlıya olan gereksinimimiz taze meyvelerle değil, şekerleme, dondurma gibi şeker kapsayan mahsullerin harcanma-siyle tatmin edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Müesseseyi tipik bir Amerikalının günde 32 çay kaşığı ek şeker harcadığını tah­min etmektedir.5 Bu olağanüstü yüksek ölçü bir günde tüke­tilmektedir.

Tatlı lüzumumuzu, bedenimize yalnızca enerji veren karbon­hidratlarla değil, hastalıkları önleyen gıdalar kapsayan natürel meyve ve değişik nebatsal besinlerle karşılamamız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.