Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tırnak mantarı nasıl bulaşır

30.03.2021
75

Tırnak mantarı genellikle kolay bir yaralanma ile başlıyor. El ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar pabucun tırnağı sıkıştırması gibi vaziyetlerde, yaralanan tırnağa …

Tırnak mantarı genellikle kolay bir yaralanma ile başlıyor. El ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar pabucun tırnağı sıkıştırması gibi vaziyetlerde, yaralanan tırnağa mantar ismi verilen organizmaların yerleşmesi daha basit oluyor. Tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan da ortak kullanım alanlarından bulaşıyor. Sıcak ve nemli alanlarda büyüyen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmiş ayak banyolarında dahi yaşayabiliyor. Bu sebeple özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor.

El ve ayakları özellikle de parmak aralarını aralıksız pak ve kuru yakalamak, sentetik ya da yün çoraplar yerine yüzde 100 pamuklu çorap giymek, sık sık değiştirmek ve yıkamak, kundura, terlik, havlu ve bornozları başkalarına vermemek, ortaklaşa kullanılan duş ve soyunma odalarında üryan ayakla gezmemek gerekiyor. Tırnak mantarı selülit gibi ciddi ve sağlık kurumunda rehabilitasyon gerektiren bakteriyel infeksiyonlara da yol açabiliyor. 10 sene evveline kadar tesirli bir rehabilitasyonu bulunmayan tırnak mantarı hastalığında daha önceki ilaçlar, merhemler ve losyonlar mantarı öldürmüyor yalnızca üremesini durduruyorlardı. Tırnak mantarı tırnağın altında yerleştiğinden bu ilaçlar çoğunlukla tesirsiz kalıyorlardı. Ancak günümüzde ağızdan alınarak kan yoluyla tırnağın altına nüfuz edebilen ve mantarlar üzerinde öldürücü tesiri olan ilaçlarla kesin netice alınabiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.